;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Sağlık Bakanlığı Kızılay'ın Başarısını Övdü
26 / 2 / 2014
Türk Kızılayı ile Sağlık Bakanlığı tarafından kan tedarik zincirinin güçlendirilmesi, kan ve kan ürünlerinin kalite güvencesinin sağlanmasına yönelik yürütülen “Türkiye’de Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi" AB projesi tamamlandı.
 
Kan tedarik zincirinin güçlendirilmesi, kan ve kan ürünlerinin kalite güvencesinin sağlanması için “Güvenli Kan, Sağlıklı Türkiye” sloganı ile Şubat 2012’de başlatılan projenin Sağlık Bakanlığı’ndaki değerlendirme toplantısına, Müsteşar Yardımcısı Zafer Çukurova, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Operasyon Müdürü Levent Sağdur ile projede görev alan uzmanlar katıldı.
 
Kan hizmet birimleri ile ulusal otorite arasında düzenli bilgi akışını sağlayacak “Kan Hizmet Birimleri Bilgi Yönetim Sistemi” adı altında web tabanlı bir otomasyon sisteminin kurulacağını aktaran Müsteşar Yardımcısı Çukurova, “Sağlık Bakanlığı olarak hedefimiz, vatandaşlarımızın kan ve kan bileşeni ihtiyacının, gönüllü kan bağışçıları aracılığı ile Türk Kızılayı tarafından karşılanması ve bu açıdan ülkemizin öz yeterliliğe ulaşmasıdır. Bu doğrultuda kan tedarik sisteminin bilimsel gelişmeler ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde yürütülmesi için bu projeyi gerçekleştirdik. Projemizi finanse eden devletimize ve AB’ye, yürütülmesinde görev alan teknik destek ekibi başta olmak üzere emeği geçen bilim insanlarına, Türk Kızılayı’na ve özveriyle çalışan sağlık personeline teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan da “Türkiye’de Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi” projesinin gelişim aşamalarıyla ilgili sunum yaptı. Değerlendirme toplantısının sonunda projenin yürütülmesinde görev alanlara sertifika ve plaket verildi.
;