;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
AB Sağlık Komisyonu Başkan ve Üyeleri Kan Tedarik Sistemini Yerinde İnceledi
28 / 3 / 2014
Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Türk Kızılayı’nın AB desteği ile uyguladığı “Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” tamamlandı. Projenin destekçisi olan Avrupa Birliği Sağlık Komisyonu’nun başkan ve üyelerinden oluşan bir heyet, projede gelinen aşamayı yerinde incelemek için Türk Kızılayı Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi’ni ziyaret etti.
 
Proje çıktılarının ülkemizde gerçekleştirilen kan bankacılığı uygulamalarına yansımasını incelemeye gelen AB Sağlık Komisyonu Başkanı Tonio Borg ve AB Türkiye Delegasyonu Sağlık Sektörü Yöneticisi Figen Tunçkanat ve beraberindeki heyete, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın yanı sıra Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu ve Medikal Koordinatör Dr. Armağan Aksoy ev sahipliği yaptı.
 
“Proje bölge için örnek teşkil ediyor”
 
Projenin güvenli kan temin etmek için Türkiye’deki sağlık otoritelerince başlatılan ve desteklenen önemli bir çalışma olduğunu belirten AB Sağlık Komisyonu Başkanı Tonio Borg, “Proje bölge için örnek teşkil ediyor. Bu projenin gerçekleşmesi için hem teknik açıdan, hem de maddi açıdan destekte bulunduk. AB’nin de bu projenin bir parçası olmasından dolayı çok büyük bir memnuniyet duyuyorum.” ifadesinde bulundu.
 
“Kan ihtiyacının tamamını karşılayacağız”
 
Kan Tedarik Sisteminin Güçlendirilmesi Projesini Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürüttüklerini hatırlatan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise, “İki yıldan beri projeyi uyguluyoruz. Kan tedarik sistemi nasıl daha güçlü olur? Kalite yönetimini nasıl hakim kılabiliriz konularında eğitimler verdik. Bu konuyla alakalı rehber yayınlandı. Şu anda eğitim çalışmalarımız sürekli olarak devam ediyor. Kendimizi yeniliyoruz. Türk Kızılayı, Türkiye’deki kan tedarik sisteminin tek sorumlusu ve yetkilisidir” dedi.
 
Devletin 2005 yılında vermiş olduğu yetkiyle yola çıktıklarını ve o gün yaklaşık yılda 305 bin ünite kan bağışlandığını, bugün ise 1 milyon 700 bin üniteye ulaşıldığını anlatan Akar, “Bu tamamen doğru bir artış gösteren eğilimle devam etti. Dalgalanmalar olmadı. Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu hedeflere her yıl ulaştık. İnşallah önümüzdeki yıllarda yaptığımız çalışma, güvenli kan temini projesini neticelendireceğiz. 2 milyon 100 bin donöre ulaşmak suretiyle Türkiye’nin kan ihtiyacının tamamını Türk Kızılayı tarafından karşılamış olacağız. Sağlık Bakanlığı bu konuyla alakalı belli başlı paydaşımız, ayrıca Avrupa Birliği temsilcisine bu konuyla alakalı vermiş olduğu destekten dolayı da çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
  • Resim : 9
;