;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Kan Bankacılığında NAT Testi Dönemi Başlıyor
10 / 4 / 2014
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar güvenli kan temininde hastalıkların pencere dönemini kısaltan NAT Testi’ne geçileceğinin müjdesini verdi. Sağlık Bakanlığı ile hayata geçirilecek olan TÜRKKÖK Projesi’nde ise ilk yılın hedefi 50 bin gönüllü kemik iliği bağışçısı. 
 
Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün önümüzdeki dönemde hayata geçireceği projeleri, İstanbul’da Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı. Toplantıya Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet, Kan Hizmetleri Medikal Koordinatörü Dr. Armağan Aksoy ile Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. İlhan Birinci katıldı.
 
“HIV’de pencere dönemi 11 güne düşecek”
 
Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı’nın ülkenin kan ihtiyacını karşılamak için 2005 yılından bu yana ‘Düzenli, Güvenli ve Gönüllü Kan Bağışı Projesi’ni yürüttüğünü hatırlatarak “ 2005’de yıllık 305 bin ünite olan kan bağışı rakamı geçen yıl 1 milyon 640 bin üniteye ulaştı” dedi.
 
Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü güvenli kan temini projesi kapsamında NAT testine geçileceğinin müjdesini veren Genel Başkan Akar, “NAT testi sayesinde kan bankacılığındaki en büyük risklerden biri olan pencere döneminde hastalık bulaşlarına yönelik ekstra bir önlem alınacak. NAT testi uygulamasına geçişimizi vatandaşlarımıza müjde olarak veriyoruz. Mevcutta uygulanan ELİSA testine ek olarak uygulanacak bu test, kandaki virüsün saklandığı pencere dönemi süresini kısaltacak. HIV virüsünde pencere dönemi 16-20 günden NAT testleri ile 11 güne, Hepatit B 56 günden NAT testi ile 36 güne, Hepatit C de mevcut durumda 60 gün iken NAT testi ile 41 güne kadar inebilecek" diye konuştu.
 
“Üç yılda hedef 250 bin bağışçı” 
 
Basın toplantısının bir diğer önemli konu başlığı da Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında Kasım 2013’de imzalanarak yürürlüğe giren TÜRKKÖK Projesi oldu. Genel Başkan Akar, Türk Kızılayı’nın kan hizmetleri alt yapısının ulusal ilik bankası olan TÜRKÖK’ün kuruluşunda önemli bir avantaj sağladığını söyledi. Türk Kızılayı'nın, TÜRKÖK Projesi'nde kök hücre vericisi kazanımını sağlayacak taraf olacağının altını çizen Genel Başkan Akar şunları söyledi:  "Bu çalışmayla Kemik İliği Bankası da Türkiye'de resmen kurulmuş olacak. Proje kapsamında hali hazırdaki gönüllü ve düzenli kan bağışçılarımızı bilgilendirerek, kök hücre verici adayı olmalarını sağlayacağız. İlk yıl için hedefimiz 50.000 kök hücre verici adayına ulaşmak. Üç yılın sonunda ise 250.000 bağışçıya ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadesinde bulundu.
 
“Kök hücre bağışında da hassasiyet bekliyoruz”
 
Genel Başkan Akar konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Sağlık Bakanlığının Doku Tipleme Laboratuarını kurmasını takiben Haziran veya Temmuz ayında ilk numuneleri göndermeye başlayacağız. İnanıyorum ki, kan bağışında hassasiyet gösteren, insan hayatını kurtarmanın mutluluğunu tadan donörlerimiz, kök hücre bağışı konusunda da benzer bir hassasiyeti göstereceklerdir.” dedi.
 
Geleceğin Kan Donörleri Projesi'ni de hayata geçirileceğini belirten Genel Başkan Akar, Avrupa Birliği (AB) destekli fon ile hayata geçecek proje ile geleceğin kan bağışçısı olacak çocuklara ve ailelerine eğitim verileceğini söyledi.
 
Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Müdürlüğü’nün 2015 yılında hayata geçireceği ‘lökosit filtreli kan torbası uygulaması’ hakkında da bilgi veren Genel Başkan Akar, “Kan transfüzyonunda lökosit istenmeyen bir unsur olarak ortaya çıkıyor. Bunu filtrelemek için özel bir işlem gerekiyor. Bundan sonra kullanacağımız torba ile bu da kendiliğinden tarihe karışmış oluyor” diye konuştu.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
;