;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Güvenli Kan Temini Türk Kızılayı’na Emanet
20 / 5 / 2014
Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında Plazma Temini Protokolü ile Kan Tedarik Sistemi Protokolü imzalandı. Protokollerle güvenli kan temini Türk Kızılayı’na emanet edildi.
 
Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı arasında kan tedarik sisteminin yürütülmesine ilişkin protokol, Kızılay Orta Anadolu Kan Merkezi'nde düzenlenen törenle imzalandı. Törene Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Kan temini ve plazmadan elde edilecek ilaçlar konusunda imzalanan protokoller sayesinde hastaların ihtiyaç duyduğu plazma ürünü ilaçların önemli bir bölümü yurt içinde elde edilebilecek. Hastalar kesintisiz, güvenli ve nispeten daha ekonomik ilaç temini garanti altına alınacak. Ayrıca Türkiye’de kan ürünleri ve ‘Plazma Fraksiyonasyonu’ imal eden fabrika kurulacak.
 
Önemli bir örnek olacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, plazmadan elde edilen ürünlere 2013 yılında 577 milyon lira ödendiğini belirtti. Plazmadan üretilen ürünlere, 2012 yılında 441 milyon lira ödenirken, 2013 yılında bu rakamın 577 milyon liraya yükseldiğini anlatan Müezzinoğlu, “Bir projeksiyona yansıtıldığında bu rakam gelecek yıl 709 milyon, 2015 yılında 848 milyon ve 2022 yılında 1 milyar 821 milyar liraya yükselecek. Bugünün koşullarıyla gidersek tamamen dışarıya ödeyeceğimiz rakamlar. Bu anlamda Türk Kızılayı ile plazmadan ürün elde edilmesi başarılı bir şekilde yönetebilir ve ülkemize kazandırabilirsek bu yol açan bir örnek olacak” dedi.
 
Yüzde 85’ini karşılıyor

Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında iki protokol imzaladıklarını belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Birisi Kan Tedarik Sistemi ile alakalı ve ikincisi plazma temini ile alakalı protokol. 2005 yılından bu yana düzgün ve istikrarlı bir şekilde yapılan çalışmalarla kan temini başarılmış 2005 yılında 305 bin ünite kan toplanırken, bugün bu yıl itibariyle 1 milyon 900 bin ünite kan topluyoruz. Bu yılki toplayacağımız 1 milyon 900 bin ünite kan miktarı, Türkiye ihtiyacının yüzde 85’lik kısmını içeriyor. Önümüzdeki 2 yıl tedbirler alınarak ve gereken çalışmalar yapılarak kan ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılar hale geleceğiz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Müezzinoğlu ve Akar, protokolleri imzaladı.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
;