;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
14 Haziran Gönüllü Kan Bağışçıları Günü
2 / 6 / 2014
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları günü” çeşitli etkinliklerle Türk Kızılayı tarafından kutlanmaktadır.

Türk Kızılayı sadece afetlerde değil, ihtiyacın olduğu her alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Yanı sıra, ülkemizin kan ihtiyacını karşılamak için 16 Bölge Kan Merkezi ve 61 Kan Bağışı Merkezi ile “Güvenli Kan Temini Programı”nı başarıyla sürdürmektedir. Tüm bu yapılanma ve faaliyetler yalnızca gönüllü kan bağışçılarının varlığı ile anlam kazanabilmektedir. 

ABO kan grubu sistemini bulan Nobel Ödüllü Karl Landsteiner’in doğum günü olan 14 Haziran, Dünya Sağlık Örgütü tarafından gönüllü kan bağışçılarına atfedilmiştir. Bu özel gün her yıl Türk Kızılayı Kan Bağışı Merkezlerinde eş zamanlı törenlerle kutlanmaktadır.

Türk Kızılayı gönüllü ve düzenli kan bağışçılarını onurlandırmak amacıyla gerçekleştirdiği törenlerde yıl içerisinde belirli sayıda kan bağışına ulaşmış bağışçılarına madalyalar takdim etmektedir.

Kan Hizmetleri olarak gerçekleştireceğimiz törenlerde 45 kez kan bağışında bulunan kişilere Plaket, 35 kez kan bağışında bulunan kişilere Altın madalya, 25 kez kan bağışında bulunan kişilere Gümüş madalya ve 10 kez kan bağışında bulunan kişilere Bronz madalya verilecektir.

Türk Kızılayı’na gönül vermiş, hiçbir karşılık beklemeksizin hayat kurtaran “Gönüllü Kan Bağışçılarımızı” ağırlayacağımız törende siz değerli basın mensuplarını aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.
;