;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Kırıkale’de Kan Bağışı
3 / 6 / 2014
Türk Kızılayı Kırıkkale Kan Bağışı Merkezi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda kan bağışı Tırı ile 3 gün süren bir organizasyon gerçekleştirilecektir.

Organizasyonun açılışına Kırıkkale Valisi Ali Kolat, T.C. Sağlık Bakanlığı Kan Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Murat Yazıcı, Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Uzun ve Türk Kızılayı Kırıkkale Şube Başkanı Cengiz Kaplanhan da katılmıştır.

Cumhuriyet meydanında düzenlenen kan bağışı etkinliğine katılan Vali Ali Kolat, Türk Kızılayı'na her türlü desteğin verilmesi gerektiğini söyledi.  Kolat, “Verdiğiniz kan ile bir kişinin hayatı kurtuluyorsa, dünyanın en mutlu kişisi olursunuz.’’ diyerek kan bağışının önemli olduğunu ve bu konuda Kırıkkale halkının duyarlı olması gerektiğini ifade etti.

Türk Kızılayı Tır’ının ilk kez Kırıkkale Cumhuriyet Meydanında kan bağışı için bulunduğunu ifade eden Kolat, “Hakikaten Kızılay’ın kan bağışı sayısını arttırmak için çok güzel organizasyonları var. Bunlardan biri de kan bağışı Tırlarıdır. Gerçekten de Türkiye de çeşitli yerlerde gezerek kan bağışının yapılması anlamında güzel bir organizasyon. İnşallah Kırıkkale’liler de ellerinden gelen gayreti, çabayı göstereceklerdir. Biz de bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Bir de şunu öğrendik. Ramazan Ayı gelince çoğu vatandaşımız oruçlu olduğu için ihtiyaç duyulan kanların bir kısmı karşılanamıyor. Dolayısıyla da Türk Kızılayı nerede bir sıkıntı varsa, nerede bir problem varsa, nerede bir afet, bir acı varsa hep orada olmuştur. Bizim de Kırıkkaleliler olarak Türk Kızılayı’nın yanında olmamız gerekiyor. Elimizden geldiğince sağlıklı olan bütün arkadaşlarımızın kan vermesini öneriyoruz. İnşallah kurumlarımız da kan bağışı konusunda gerekli duyarlılığı göstereceklerdir. Ben emeği geçen herkese kolaylıklar diliyorum. Bu organizasyonu sağlayan Türk Kızılayı yetkililerine ayrıca teşekkür ediyorum.”  dedi.

Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler ise, Türkiye genelinde hastaların kan ihtiyacının %85’ini Türk Kızılayı’nın karşılandığını, Kırıkkale Cumhuriyet Meydanında tır ile kan bağışı etkinliğinin üç gün devam edeceğini ve yüksek oranda kan bağışı beklediklerini belirterek, tüm Kırıkkale halkını kan bağışına davet etti. 

Kırıkkale’de gerçekleştirilen kan bağışı organizasyonunda emeği geçen herkese ve tüm kan bağışçılarına teşekkür ederiz.
 


;