;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Taraftarların Kanı 600 Bin Hastaya Şifa Oldu
16 / 6 / 2014
Türk Kızılayı, Kan Bağışı Ligi Projesi ile sezon başından sonuna kadar 216 bin 682 taraftardan kan bağışı aldı. Ligin üç büyükleri, ‘Kan Bağışı Ligi’nde de ilk üçe girdi.  Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarları toplamda 200 bin ünite kan bağışında bulunarak 600 bin kişiye şifa oldu.
 
 Ülkemizin güvenli kan ihtiyacını karşılamak üzere çalışmalarına aralıksız devam eden Türk Kızılayı, özel projelere de imza atıyor. Futbolun en sevilen sporların başında geldiği ülkemizde, futbol taraftarlarına yönelik gerçekleştirilen Kan Bağışı Ligi de bu projelerin en çok ilgi görenlerinden oldu. Proje kapsamında gönüllü kan bağışçıları, eğer futbol ile ilgileniyorlarsa, kan bağışı sırasında hazırlanmış olan taraftar formlarında kendi takımlarını işaretledi. Bu formlar kan bağışçılarının diğer resmi formları ile birlikte Türk Kızılayının veri tabanına kaydedildi. Veri havuzunda biriken bilgilerle, haftalık kan bağışlayan taraftar sayıları istatistiklerine yansıtıldı. Bu istatistikler  http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanLigi sayfasında lig boyunca yayınlandı.
 
Kan Bağışı Ligi’nde Madalya Taraftarlara 
 
2013-2014 futbol sezonunun son bulmasıyla birlikte ilk sırayı alan takımlar da belirlendi. Bunun sonucunda ise kan bağışında ilk üç sırayı alan takım ‘Kan Bağışı Ligi Madalyası’ ile ödüllendirildi. Ödül töreni, 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde İstanbul’da Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi’nde yapıldı.
 
Kan Bağış Ligi’nin ilk üç takımı olan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın üst düzey yöneticileri, plaket ve madalyalarını Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’dan aldı. Törende ayrıca ülke genelinde kan bağışında rekor kıran 56 bağışçıya da altın madalya ve plaket verildi. 
 
Törene Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyeleri Kamil Kolabaş ve Gülay Aslan, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu, Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. İlhan Birinci ile Kızılay Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri ile kulüp temsilcileri ve bağışçılar katıldı.
 
Üç Büyükler Kızılay Çatısı Altında
  
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kan Bağışı Ligi’ne katkıda bulunan tüm spor kulüplerine ve taraftarlarına teşekkür ederek plaketleri sundu. Genel Başkan Akar, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş Spor Kulüplerinin bir arada olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “’Bir arada olmaz’ denilen üç büyük spor kulübümüz, bugün burada Türkiye’nin ortak değeri olan Kızılay’ın çatısı altında buluştu. Üç büyüklerin taraftarlarının hep birlikte kan bağışında bulunacağı ve birlikte maç izleyeceği günleri de iple çekiyoruz” diyerek teşekkür etti.
 
 Kan Bağışı Ligi’nde taraftarlarının kan bağışıyla ilk sıraya çıkan Galatasaray Kulübü adına ödülü Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Köksal aldı. Ebru Köksal, “Yeşil sahadaki mücadeleyi böyle anlamlı bir proje ile salonlara taşıyan Kızılaya teşekkür ediyoruz. Gelecek yıl hedefimiz 400 bin ünite kan bağışı olmalı. Kan bağışlarıyla katkıda bulunan tüm taraftarlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 
Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Serdar Erkan da “Ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 85’ini Kızılayımız karşılıyor. Futbol  kulüpleri olarak vereceğimiz destekle kalan yüzde 15’lik bölümü tamamlayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
 
Beşiktaş A.Ş. Genel Müdürü ve Kızılay Beşiktaş Şube 2. Başkanı İhsan Coşkun da “Beşiktaş Kulübü, taraftarlarıyla her türlü afette ve kan bağışında Kızılay ile birlikte hareket ediyor. Bu birlikteliğimizi önümüzdeki yıllarda daha da artırarak sürdüreceğiz” dedi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
  • Resim : 9
;