;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Ankara’da Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü Kutlamaları
24 / 6 / 2014
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları günü” çeşitli etkinliklerle Türk Kızılayı tarafından kutlanıyor. Bu kapsamda Ankara’da da Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi’nde Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ulviye Turgut’un katılımıyla kan bağıcılarına ödülleri verildi.
 
Türk Kızılayı ülkemizin kan ihtiyacını karşılamak için 16 Bölge Kan Merkezi ve 63 Kan Bağışı Merkezi ile “Güvenli Kan Temini Programı”nı başarıyla sürdürüyor. Tüm bu yapılanma ve faaliyetler yalnızca gönüllü kan bağışçılarının varlığı ile anlam kazanıyor.
 
Kan Bağışçıları Onurlandırıldı
 
ABO kan grubu sistemini bulan Nobel Ödüllü Karl Landsteiner’in doğum günü olan 14 Haziran, Dünya Sağlık Örgütü tarafından gönüllü kan bağışçılarına atfedildi. Bu özel gün her yıl Türk Kızılayı Kan Bağışı Merkezleri’nde de eş zamanlı törenlerle kutlanıyor.
Türk Kızılayı gönüllü ve düzenli kan bağışçılarını onurlandırmak amacıyla gerçekleştirdiği törenlerde, yıl içerisinde 45 kez kan bağışında bulunan bağışçılarına plaket, 35 kez kan bağışında bulunan bağışçılarına altın madalya, 25 kez kan bağışında bulunan bağışçılarına gümüş madalya ve 10 kez kan bağışında bulunan bağışçılarına bronz madalya takdim ediyor.

Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi’nde düzenlenen törende ise, kan bağışçılarına plaket ve madalyalarını Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ulviye Turgut, Kan Hizmetleri Koordinatörü Erkan Oğuztürk ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri verdi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
;