;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Kastamonu Kan Alma Birimi Törenle Hizmete Girdi
24 / 6 / 2014
Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için alt yapı çalışmalarını hızla sürdüren, personel sayısını artıran ve toplumu bilinçlendiren Türk Kızılayı, Kastamonu Kan Alma Birimi’ni törenle hizmete açtı. Bu tesisle birlikte Kızılay 16 Bölge Kan Merkezi, 63 Kan Alma Birimi’ne ulaştı.
 
Kastamonu Kan Alma Birimi açılış törenine Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Gülsüm Özet, Gülay Aslan, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu ve Kızılay çalışanları katıldı. Kastamonu Valisi Şehmuz Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakcı, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve çok sayıda Kastamonulu da törende Kızılay’ı yalnız bırakmadı.
 
Törende bir konuşma yapan Genel Başkan Akar, kan bağışı konusunda toplumu bilinçlendirmenin yanı sıra yeni tesisler açtıklarını, Kastamonu’ya da bu kapsamda Kan Alma Birimi kurduklarını belirterek, Kastamonuluları daha fazla kan bağışında bulunmaya davet etti.
 
Kızılay’ın yurt içi ve yurt dışı operasyonlarından da bahseden Akar, Telafer için başlatılan yardım kampanyasına da dikkat çekti. Telafer'deki 56 bin kişinin Sincar kentine sığındığını ifade eden Akar, “Sincar yakınlarında bir çöl ortamında barınmaya gayret ettiler. Bu, 3 gün evvel 56 bin civarında insan popülasyonuydu. Bugün, öğrendiğimize kadar, 100 bini bulmuş vaziyette. 100 bin Türkmen Türkiye'den imdat bekliyor. Bunlara el uzatacak bir tek otorite var, o da Türk milleti. Başka kimseleri yok, başka hiçbir yerden destek alma imkanları yok” diye konuştu.
 
Kızılay Kan Konusunda İyi İşlere İmza Atıyor
 
Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet ise, Türk Kızılayı’nın kan bağışında geldiği nokta hakkında bilgi verdi. Kızılay’ın kan bağışı hedeflerini sıralayan Özet, Sağlık Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek Türkkök Projesi’nin önemine değindi. Özet, proje sayesinde kemik iliği bekleyen binlerce hastaya şifa olunacağını sözlerine ekledi.
 
Öğrenci Yurdu Projesine Kastamonululardan Destek Sözü
 
Afet, kan bağışı, sosyal yardımlar ve daha birçok konuda faaliyeti bulunan Türk Kızılayı, üniversite öğrencilerinin iyi şartlarda konaklamaları için başlattığı öğrenci yurdu projesine Kastamonu’da da destek aradı. Kastamonu Valisi Şehmuz Günaydın ve Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kızılay öğrenci yurdunun inşası için her türlü desteği vereceklerini söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar ise, projeye yerel yöneticilerin yanı sıra hayırsever vatandaşların da destek sözünde bulunduğunu belirterek, yakın bir zaman sonra Kastamonu’ya öğrenci yurdu kazandırmayı planladıklarını dile getirdi.
 
İlk Kan Bağışı Protokolden
 
Tören sonrasında vatandaşlar kan bağışı için sıraya girdi. İlk kan bağışlayanlar protokol üyeleri ve bürokratlar oldu. Kan bağışında bulunan vatandaşlarla sohbet eden Genel Başkan Akar, Kızılay’ın kan bağışı konusundaki çalışmalarına tüm Kastamonuluların destek vermesi gerektiğini belirterek, kan bağışçılarına teşekkür etti.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
  • Resim : 9
;