;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Bir Milyon Kan Bağışı Sayısına Ulaşıldı
7 / 7 / 2014
Türk Kızılayı Kan Hizmetleri, ihtiyaç sahipleri için gerekli kan ürünlerinin tamamını güvenli ve gönüllü kan bağışçılarından elde etmek amacıyla başladığı bu kutsal yolculukta içerisinde bulunduğumuz 2014 yılının Temmuz ayı itibariyle 1.000.000 ünite kan bağışı rakamını geçti.
 
Kişi ve halk sağlığının korunmasıyla yakından ilgilenen Türk Kızılayı’nın, bu alanda yürütmekte olduğu önemli çalışmalardan bir tanesi de kan hizmetleri. Bu sosyal sorumluluk bilinci doğrultusunda çalışmalarını yürüten Türk Kızılayı, ülkemizin sağlık ve sosyal alandaki en önemli problemlerinden biri olan, güvenli kan temininde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefleyen “Ulusal Güvenli Kan Temini Programını” Sağlık Bakanlığı’nın himayesi altında, 2005 yılından itibaren başarı ile yürütüyor.
 
Ülke geneline yayılmış 16 Bölge Kan Merkezi ve 63 Kan Bağışı Merkezi ile hizmet vermekte olan Türk Kızılayı, yıl boyunca gerek Türk Kızılayı Kan Bağışı Merkezleri gerekse gezici ekiplerle alınan kanlarla, ülke kan ihtiyacının yaklaşık %90-95’ini karşılıyor.
 
Hedef Yıl Sonunda 1 Milyon 868 Bin Ünite Kan Bağışı
 
Türkiye’nin yıllık 2 milyon 350 bin ünite kan ihtiyacı bulunuyor. Türk Kızılayı 2013 yılında 1.640.881 ünite kan bağışı topladı. 2014 yılının 6 ayını geride bıraktığımız bu dönemde ise 1 milyonuncu kan bağışı gerçekleşti. Yılsonuna kadar da 1 milyon 868 bin ünite kan bağışı toplanması hedefleniyor. Yapay olarak üretilemeyen, sadece insandan elde edilebilen kan ürünlerine olan ihtiyaç artarak devam ediyor. Bu yüzden ülkemizin kan ihtiyacının tamamının güvenli ve gönüllü kan bağışçılarından sağlanabilmesi için vatandaşlarımızın Türk Kızılayı’na kan bağışı konusunda daha duyarlı olması gerekiyor. Bizlere düşen ise hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığı için, kanın acil değil, sürekli ihtiyaç olduğu unutmamak.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
;