;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
TÜRKÖK Projesine Destek Büyüyor
15 / 9 / 2014
Kök hücre nakli tedavisi bekleyen hastalar için Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı’nın işbirliği içerisinde uygulamaya koyduğu TÜRKÖK Projesi, iyilikseverlerden yoğun ilgi görüyor. Projenin uygulamasının başlamasının ardından çok kısa bir süre geçmesine karşın binden fazla bağışçı, “Kemik İliği Bankasına”, gönüllü olarak kemik iliği veya periferik kök hücre bağışlamak için Türk Kızılayı’na kan örneği verdi.
 
Önümüzdeki yıllarda Sağlık Bakanlığının kök hücre tedavi hizmetine kaynak oluşturacak önemli sayıda bağışçıyı sisteme kazandırmak amacıyla yola çıkan Türk Kızılayı, bu hedefe emin adımlarla yürüyor. Ülke kan ihtiyacının tamamına yakınını gönüllü ve güvenli bağışçıların kan bağışları ile karşılayan Türk Kızılayı, kemik iliği tedavisi gereken hastalara da umut oluyor.
 
Projenin ilk adımı olarak Türk Kızılayı Kan Hizmetleri bünyesinde Kök Hücre Koordinasyon Merkezi ve 12 Bölge Kan Merkezinde Gönüllü Verici Merkezleri oluşturuldu. Bu merkezlerde görev yapacak sağlık çalışanları, konularında gerekli tüm uzmanlık eğitimlerini tamamladı.
 
Sistem Nasıl İşliyor?
 
Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında yürütülen iş akışında Türk Kızılayı gönüllü bağışçı adayları bularak, bu adaylardan 3 tüp 10-20 ml kan alıyor. Alınan kan örnekleri üzerinde gerekli testler tamamlanarak, sonuçları uygun çıkan bağışçıların numuneleri Doku Tiplendirme Laboratuvarına yollanıyor. Uygun eşleşme gerçekleştiğinde bağışçıyla tekrar iletişime geçilip bağışçının nakil merkezine yönlendirilmesi de Türk Kızılayı tarafından gerçekleştirilecek.
 
Türk Kızılayı, kök hücre bağışı alımlarına aşağıdaki bölge kan merkezleri ve bağlı birimlerinde başladı;
 
1.         Kuzey Marmara (İstanbul) Bölge Kan Merkezi
2.         Orta Anadolu (Ankara) Bölge Kan Merkezi
3.         Ege Bölge (İzmir) Kan Merkezi
4.         Batı Akdeniz (Antalya) Bölge Kan Merkezi
5.         Güney Marmara (Bursa) Bölge Kan Merkezi
6.         Batı Karadeniz (Düzce) Bölge Kan Merkezi
7.         Orta Akdeniz (Adana) Bölge Kan Merkezi
8.         Batı Anadolu (Eskişehir) Bölge Kan Merkezi
9.         Doğu Akdeniz (Gaziantep) Bölge Kan Merkezi
          •    Güney Anadolu (Diyarbakır) Bölge Kan Merkezi
          •    Malatya Bölge Kan Merkezi
10.       İç Anadolu (Kayseri) Bölge Kan Merkezi
11.       Orta Karadeniz (Samsun) Bölge Kan Merkezi
          •     Doğu Karadeniz (Trabzon) Bölge Kan Merkezi
12.       Doğu Anadolu (Erzurum) Bölge Kan Merkezi 
          •     Güney Doğu (Van) Bölge Kan Merkezi
 
Projenin Kızılay bünyesindeki 16 Bölge Kan Merkezi Müdürlüğünün tamamına yayılması için gerekli çalışmalar da hızla devam ediyor. Bağışçı veri tabanını projenin hizmetine sunan Türk Kızılayı’nın ilk yıl hedefi ise 50 bin bağışçı.
;