;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Tokat’ta Kan Bağışçıları İçin Fidan Dikimleri Gerçekleşti
17 / 12 / 2014
T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında hayata geçirilen “1 Kan 1 Fidan” projesi ile kan bağışçıları için fidan dikimleri devam ediyor. Proje kapsamında 2014 yılı içerisinde Tokat ilimizde yapılan kan bağışları doğrultusunda 12.450 adet fidan toprakla buluşturulacaktır. Türk Kızılayı Tokat Şubesi ve Tokat Kan Bağış Merkezi tarafından gerçekleştirilen etkinlikle 6.250 adet fidanın Yeşilyurt İlçesi Karacaören köyüne dikimi yapılmıştır. 6.200 adet fidanın ise ileri bir tarihte Zile İlçesi Kocaş köyüne dikimi planlamaktadır. Fidan dikim etkinliğine Yeşilyurt Kaymakamı İsmail Toprak, Orman İşletme Müdürü Ali Şen, Türk Kızılayı Tokat Şube Yönetimi, Tokat Kızılay Kan Bağışı Merkezi, Gençlik Kolları ve Türk Kızılayı Unikulübü katılım göstermiştir.  
Programda konuşma yapan Kızılay Şube Başkanı Hüseyin Yapıcı,
“Türk Kızılayı Tokat Kan Bağışı Merkezi 2010 yılında açılmış ve kan bağışı alma çalışmalarına başlamıştır. Önceden kan ihtiyacı olan hasta yakınları radyodan, belediyelerden ilan ettirerek veya kurumları dolaşarak kan bağışçısı aramakta idi. Türk Kızılayı’nın yürüttüğü Güvenli Kan Temini Programı ile bu gün gelinen aşamada, kan ihtiyacı olan hastalarımıza belki de kendisinin bile haberi olmadan, hastaneler tarafından Türk Kızılayı kan merkezi ile irtibata geçilerek ihtiyaç duyulan kan anında karşılanmaktadır.
İnsanların kan ihtiyacını karşılarken bu proje sayesinde doğaya da can vereceğiz. Bir kan üç can kurtarmaktadır. Bundan sonra buna ilave olarak her kan bağışı için bir fidan dikilerek aynı zamanda doğaya da can verilmiş olacaktır. Böylece bir kan dört can kurtarmış olacaktır.  Gönüllü kan bağışları ile hem hayat kurtaran hemde bu vesile ile dikilen fidanlarla orman alanlarının genişlemesine ve doğaya yapılan katkıdan dolayı bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
;