;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Geçen Yıla Oranla Kan Bağışlarında Artış
14 / 10 / 2015
Gönüllü, güvenli ve düzenli kan bağışı programını 2005 yılından itibaren başarıyla yürüten ve Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için çalışan Türk Kızılayı, 2015 yılının ilk dokuz ayında 1.419.017 ünite kan bağışı aldı. Sağlık Bakanlığı ile yürütülen TÜRKÖK projesi kapsamında ise 12 Gönüllü Verici Merkezi’nde proje başlangıcından bu yana toplam kayıtlı bağışçı sayısı 83.278 kişiye ulaştı.
 
Türkiye genelinde 17 bölge kan merkezi, 65 kan bağışı merkezi ve çok sayıda mobil kan bağışı araçlarıyla ülkemizin dört köşesindeki hastanelerde tedavi gören hastalara kan ulaştıran Türk Kızılayı, sistematik olarak yürüttüğü çalışmaların sonucunu almaya devam ediyor. 2014 yılının ilk dokuz ayında 1.305.703 kan bağışı alan Türk Kızılayı, 2015 yılındaki bu dönemde 1.419.017 ünite kan bağışına ulaştı.
 
En Fazla Artış İstanbul’da
 
2015 yılı dokuz aylık kan bağışı sayısı Bölge Kan Merkezi bazında değerlendirildiğinde ise en fazla artış yüzde 27 ile Kartal Bölge Kan Merkezi’nde gerçekleşirken, yüzde 18’le Avrupa ve yüzde 9’la Trabzon Bölge Kan Merkezi izledi. Bunun yanında 2015 yılının ilk dokuz ayında kan bağışçılarının yüzde 11’i Kadın, yüzde 89’u ise erkeklerden oluştu. Kadın bağışçıların sayısı geçen yıla oranla yüzde 4 artış gösterdi.
 
Kan Bağışı Sayısında Ege Bölgesi Yine Birinci
 
Kan bağışında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ege Bölge Kan Merkezi (İzmir) birinci sıradaki yerini korudu. 2015 yılı ilk dokuz ayında toplam 251.833 ünite kan bağışı alan merkezi Avrupa (İstanbul Avrupa Yakası), Orta Anadolu (Ankara) ve Orta Akdeniz (Adana) Bölge Kan Merkezleri izledi.
 
Proje Başlangıcından Bu Yana 83.278 Kök Hücre Vericisi
 
2015 yılının ilk dokuz ayında kan bağışının yanı sıra Sağlık Bakanlığı ile yürütülen TÜRKÖK projesi kapsamında 12 Gönüllü Verici Merkezi’nde 61.874 kök hücre vericisi kaydı oluşturulurken proje başlangıcından bu yana toplam kayıtlı bağışçı sayısı 83.278 kişiye ulaştı. Proje başlangıcından bu yana en çok kök hücre vericisi kaydını ise 11.773 kişi ile Orta Akdeniz (Adana) Gönüllü Verici Merkezi oluşturdu. Adana’yı, Batı Akdeniz ve Ege Gönüllü Verici Merkezleri takip etti.
 
“Tüm olumsuzluklara rağmen kan bağışı sayısı arttı”
 
Kan bağışının önemli bir mesele olduğunun vatandaşların bilincine yerleştiğini vurgulayan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Türk Kızılayı olarak yürüttüğümüz çalışmalardan biri de "Ulusal Güvenli Kan Temini" programı. 2005 yılından bu yana yürüttüğümüz bu hayati çalışmanın sonuçları bizi gururlandırıyor, umutlandırıyor, motive ediyor. 342 bin 146 ünite kan bağışının alındığı 2005 yılından bu yana çok ciddi mesafeler aldık ve 2015 yılı ilk dokuz aylık dönemde 1 Milyon 419 bin 017 ünite kan bağışına ulaştık. 2015 yılı Ocak-Şubat aylarında kış koşullarının sert geçmesi, genel seçim nedeniyle birçok bölgede meydanlarda düzenlenen ekip organizasyonlarının iptal edilmesi ve doğu bölgelerinde yaşanan terör olayları nedeniyle ekip organizasyonlarının yapılamaması gibi elverişsiz koşullara rağmen ise kan bağışı sayısı 2015 yılının ilk dokuz ayında 2014 yılının aynı dönemine göre arttı. Yılsonuna kadar da vatandaşlarımızın desteğiyle 2 milyon üniteyi geçmiş olacağız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ise ülkemizin ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünite kanın tamamını karşılamış olacağız. Yapılanmamızı bu hedefe ulaşmak için güçlendirdik. Şu an 17 bölge kan merkezi, 65 kan bağış merkezi ve çok sayıda mobil kan bağışı araçlarıyla ülkemizin dört bir tarafında kan bağışı alımı çalışmaları yürütüyoruz.
 
Sadece teknik anlamda değil insan kapasitesi anlamında da önemli mesafeler aldık. Bölge kan ve kan bağış merkezlerimizin sayısı arttıkça personel sayımızı artırdık. Kurum içi eğitimlerimizi ise günün şartlarına göre düzenledik. Ayrıca vatandaşlarımızın kan bağışına daha fazla ilgi göstermeleri, bağışta bulunmaları için tanıtım çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Tüm bunların sonucunda kan bağışı konusunda dünyanın en iyi kuruluşlarından biri olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.” dedi.
;