;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Yıldız Teknik Üniversitesi’ne Teşekkürler
1 / 6 / 2016
Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye’de 25 yaşına kadar olan genç nüfusun harekete geçirilerek kan bağışı konusunda bilinçlenmeleri, ”Gönüllü, Düzenli ve Bilinçli” kan bağışçısı olmaları ve ayrıca bu bilinci gelecek nesillere aktarmaları amacıyla 2005 yılında hayata geçirilen Hedef25 projesi kapsamında üniversitelerde yürütülen faaliyetler aralıksız devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türk Kızılayı Merter Şubesi işbirliğiyle proje kapsamında “Akacak kan damarda durmasın!” sloganıyla başarılı bir kampanya gerçekleştirildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Yemekhane yanı, Yıldız Kampüsü ve Davutpaşa Kampüsü Teknopark önü olmak üzere üç ayrı lokasyonda gün boyu süren etkinlikte; Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Sayın Prof. Dr. İsmail Yüksek, üniversite yöneticileri ile Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ercan Tan, Merter Şube Başkanı Sayın Erhan Tan ve Fenerbahçe Kulübü Fatih Şube Başkanı Sayın Yahya Uğur kan bağışında bulundu.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek etkinlik sırasında konuşma yaptı ve konuşması sırasında; “Türk Kızılayı ile birlikte 8 yıldır bu kampanyayı gerçekleştiriyoruz. Kampanyanın ilkini Çanakkale'de 250 bin şehidin anısına kan bağışlayarak gerçekleştirdik. Türk Kızılayı Merter Şubesinin desteğiyle rekor kırmak için bugün yine bir aradayız. Türkiye'nin kan ihtiyacının karşılanması konusunda en etkin ve tek yetkili Türk Kızılayı. Kızılay ile geçen sene gerçekleştirdiğimiz kampanyada bir günde bin 680 ünite kan topladık. Zaman zaman yıl içinde de kampanyalar yapıyoruz ama bu çok daha özel. İki kampüsümüzde yüzlerce üniteyle beraber bu sene rekor kırmak istiyoruz." dedi.

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan ise Türkiye'nin yılda 2,5 milyon ünite kana ihtiyacı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kan bağışı kampanyalarımıza son dönemde öğrencilerin ilgisi daha da yoğun. Üniversiteli öğrenciler, bu konuda aralarında tatlı bir rekabet ile yarışarak tüm üniversitelerde rekor denemeleri düzenliyorlar. Yıldız Teknik Üniversitesi de her zaman en büyük destekçimiz. Kan acil değil, sürekli ihtiyacımız. Üniversitedeki öğrencilerimizin de bu etkinliklerle düzenli kan bağışçısı olmaları önemli. Düzenli ve gönüllü bağışçı olmaları için farkındalık oluşuyor bu etkinliklerle. Gençlerimize minnettarız." 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Ekibi’nin gösterisinin yanı sıra çeşitli ikramlar ile şenlik ortamında geçen etkinlik sonunda toplam 1024 ünite kan bağışı alındı.

Başta Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. İsmail Yüksek olmak üzere bütün gönüllülerimize teşekkürlerimizi sunarız. 
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
;