;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Genç: Halkımızın Güveni Bizi Mutlu Etti
16 / 6 / 2016
14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü ülke genelinde gönüllü kan bağışçılarının onurlandırıldığı bir karnavala dönüştü. Gönüllü kan bağışçılarının madalyalarını Kızılay üst düzey yöneticileri bizzat takdim etti. Kızılay Genel Sekreteri Ayşegül Genç, “Bu sene kan bağışının büyük bir artış göstermesi bizi gururlandırdı, halkımızın bize olan güveni bizi mutlu etti."
 
2005 yılında “Güvenli Kan Temini Projesini” başlatan Kızılay, 2007 yılından bugüne kadar toplamda 160 bin gönüllü kan bağışçısını madalya ile onurlandırdı.  Türk Kızılayı, 10'uncu kan bağışında bronz, 25'incide gümüş, 35'incide altın madalya veriyor, 45'inci kan bağışını yapanları ise plaket ile ödüllendiriyor. 2007-2015 yıllarında bağışçılardan 111 bin 452'sini bronz, 11 bin 164'ünü gümüş, 5 bin 243'ünü ise altınmadalya ile taltif eden Türk Kızılayı, 2 bin 508'üne ise plaket verdi.
 
14 Haziran Dünya Kan Bağışçılar Günü’nü de içine alan haftada yurt genelinde yapılan madalya taktim törenleri ise tam bir şölene dönüştü.
 
“Kan bağışı kalben yerine getirilmesi gereken bir olay”
 
Türk Kızılayı, 14 Haziran “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü”  çerçevesinde ülke genelinde kan bağışlayarak hayat kurtaran vatandaşları madalya ile onurlandırdı. Madalya töreninin ardından ise Ramazan ayının ruhunu yaşamak adına iftar sofrasında bir araya gelindi.
  
Ankara’daki kan bağışçıları plaketlerini ve madalyalarını Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ayşegül Genç’in yanı sıra Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhami Yıldırım, Denetim Kurulu Raportörü Cengiz Koç, Denetim Kurulu Üyeleri Av. Ali Dilber, Ahmet Hizanlıoğlu ve şube başkanlarının elinden aldılar. İstanbul’da ise Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can kan bağışçılarını plaket ve madalyayla onurlandırdı.
  
Kan bağışı sayılarının katlanarak arttığını vurgulayan Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, “Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi’mize teşekkürlerim iletiyorum. Kendilerini kutluyorum, başarılı çalışmaları ve tutturduğu hedefteki başarıları için. Tabii bunda en büyük katkıyı sağlayan siz bağışçılarımız. Sizler gönüllü Kızılaycılarımız. Sizler çok değerlisiniz. Kan bağışı, son derece kalben yerine getirilmesi gereken bir olay. Ramazan Ayı’nda kan bağışlarında düşme var. O açıdan iftardan sonra inşallah daha fazla kan bağışı bekliyoruz. Hep birlikte güzel bir iftar yapalım,  birlikte hep beraber, Kızılayımızı tüm hedeflerini tutturmada daha ileri götürelim.” dedi.
 
Geçen yıl 1 milyon 937 bin kan bağışı alındığını hatırlatan Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhami Yıldırım ise bağışçıların desteğiyle kan ihtiyacının tamamının karşılanacağını söyledi. 109 kez kan bağışında bulunan Melih Karakadıoğlu da herkesi kan bağışına davet etti.
 
Kayserili Bağışçıları Yönetim Kurulu Üyeleri Yalnız Bırakmadı
 
Bu anlamlı günde Kayseri Şubesi’nin ev sahipliğinde de kan bağışçıları madalya töreni gerçekleştirildi. Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Yurdabekçi, Ercan Tan ve Sabahattin Tezdiğ bu özel törende kan bağışçılarını yalnız bırakmadı.
 
Törende Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri birer konuşma yaparak, kan bağışçıları sayesinde milyonlarca insanın yaşama yeniden tutunduğunu vurguladı. 22 altın, 37 gümüş, 180 bronz madalya ile 8 plaketin bağışçılara verildiği tören sonrası Kızılaycılar ve bağışçılar iftar sofrasında bir araya geldi.
 
 
İzmirli Kan Bağışçıları da Madalyalarını aldı
 
Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi tarafından gerçekleştirilen ve Konak Kaymakamı Sayın Mustafa Çek’in, İzmir İl Emniyet Müdürü Sayın Celal Uzunkaya’nın, Bornova Belediye Başkanı Sayın Olgun Atilla’nın, Kızılay Şube Başkanlarının ve değerli kan bağışçılarımızın katılımı ile gerçekleşen tören sırasında kan bağışçılarımıza, 2015 yılı içerisinde belirlenen sayılardaki kan bağışına ulaşarak hak ettikleri madalyalar ve plaketler takdim edildi.
 
Genç: “Kan bağışında yüzde 110 gibi bir hedefe ulaştı"
 
Türk Kızılayı Genel Sekreteri Ayşegül Genç ve Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhami Yıldırım, "Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü" dolayısıyla Şanlıurfa'da hiçbir karşılık beklemeden kan bağışlayarak hayat kurtaran 416 gönüllü kan bağışçısı için özel bir tesiste düzenlenen iftar yemeğine katıldı. 

"Halkımızın bize olan güveni bizi mutlu etti"

Türk Kızılayı olarak ellerinden geldiğince halkı memnun etmeye çalıştıklarını, Türkiye'nin de ciddi oranda kan ihtiyacını karşıladıklarını ifade eden Genç, "Türk Kızılayı olarak şu anda Türkiye'nin yüzde 85 kan ihtiyacını karşılamaktayız. Kan bölge merkezlerimiz her yıl hedeflerini tutturuyor. Türk Kızılayı, bu yılın ilk 6 aylık sürecinde ülke çapında kan bağışında yüzde 110 gibi bir hedefe ulaştı. Halkımız kan bağışı konusunda son derece duyarlı. Geçen yıl hedefimiz yüzde 79 gibi bir rakamdı onu gerçekleştirmiştik. Bu sene büyük bir artış göstermesi bizi gururlandırdı, halkımızın bize olan güveni bizi mutlu etti." diye konuştu.
 • Resim : 1
 • Resim : 2
 • Resim : 3
 • Resim : 4
 • Resim : 5
 • Resim : 6
 • Resim : 7
 • Resim : 8
 • Resim : 9
 • Resim : 10
 • Resim : 11
 • Resim : 12
 • Resim : 13
 • Resim : 14
 • Resim : 15
 • Resim : 16
 • Resim : 17
 • Resim : 18
;