;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
“Vatan Sana Kanım Feda”
1 / 11 / 2016

Türk Kızılayı İstanbul Şubesi'nin, 15 Temmuz gecesi kahramanlık gösterilen 11 noktada gerçekleştirdiği kan bağışı kampanyası büyük ilgi gördü.
 

Türk Kızılayı İstanbul Şubesi tarafından 15 Temmuz Kahramanları İçin “Vatan Sana Kanım Feda” adında bir kan bağışı kampanyası gerçekleştirildi ve kampanya kapsamında İstanbul'da 15 Temmuz gecesi kahramanlık gösterilen 11 noktada kan bağışı alındı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Saraçhane-Kısıklı-Taksim meydanları, Çengelköy Polis Karakolu, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi önü, Vatan Caddesi ve Acıbadem Türk Telekom'da düzenlenen kan bağışı etkinliğine İstanbullular yoğun ilgi gösterdi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde düzenlenen törenin ardından; Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve organizasyonu gerçekleştiren Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki kan bağışı noktasını ziyaret etti. Ziyaret sırasında Başbakan Yıldırım ve Bakanlar, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık tarafından kan bağışı öncesi sağlık kontrolleri yapılmasının ardından kan bağışında bulundular.
 

“Onlar Can Verdiler, Biz de Kan Vereceğiz”
 
Kan bağışının önemine dikkat çekmek için kan bağışında bulunan Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz şehitlerini hatırlatarak, “Onlar can verdiler, biz de kan vereceğiz. Onların verdiklerinin yanında bizimkinin esamesi bile okunmaz, adı bile olmaz. Ama insanı yaşat ki devlet yaşasın, prensibimiz bizim insana, vatandaşa, millete olan borcumuzu, sadakatimizi gösteriyor. Tabi ki kanımız da, canımız da gerektiğinde bu ülke, millet için her fert, 79 milyonun her bir ferdi hazır ve nazırdır. Onda hiç bir tereddüdümüz yok. Dolayısıyla sağlıklı nesiller yetişmesi ve Sağlık Bakanlığımızın kan ihtiyacının karşılanması adına bu anlamlı kampanyaya şahsım ve bakanlarım olarak katılmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.
 
Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden diğer kan bağış noktalarına da canlı bağlantı ile bağlanıp vatandaşlarla ve Türk Kızılayı Yetkilileri ile görüntülü olarak sohbet ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
 

“Kan Bağışı 2 Milyonun Üzerine Çıktı”
 
Kampanyaya destek için kan bağışında bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise “Şükürler olsun 2 milyon ünitenin üzerine çıktık. Bu Türkiye için bir hayaldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın meselenin başından beri arkasında durmasıyla bugün Türk Kızılayı büyük bir muvaffakiyeti göğüslemiş durumda. Hem güvenli hem de başka amaçlar için de kullanabileceğimiz, ilaç yapmak için de kullanabileceğimiz biçimde kan topluyoruz” dedi.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise, Türk Kızılayı İstanbul Şubesinin düzenlediği “Vatan Sana Kanım Feda” adlı kan bağışı kapsamında, Anadolu Yakasında 4, Avrupa Yakasında 7 olmak üzere 15 Temmuz şanlı direnişinin gösterildiği noktalarda kan toplanacağını söyledi. Kınık, İstanbulluların kampanyaya büyük ilgi gösterdiğini de dile getirdi.
 
Bu önemli organizasyonu düzenleyen Şube Başkanı İlhami Yıldırım konuşması sırasında, “15 Temmuz gecesi asker kılığına girmiş vatan hainlerinin kan döktüğü noktalara, Kızılay olarak kan bağışı etkinliği düzenledik. Dedik ki 'Vatan sana kanım feda'. Büyük milletimiz demokrasiyi koruduğu ve darbeleri reddettiği gibi aslında bizim Kızılay Haftamızı da kutlamamızı sağlamış oldu. Türk milleti darbecileri engeller ama tek damla kan akıtmaz. Ama başkası için de kanını seve seve verip karşısındaki vatandaşımıza da hayat buldurur. Bu sebepten dolayı kampanyamız çok önemli” diye konuştu.

 

Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya "Bu köprüde 39 şehidimiz canını, kanını vatan toprakları için akıttı. Biz de insanlarımızın yaşaması için kan bağışında bulunacağız." ifadelerinde bulundu.
 
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise yaptığı konuşma sırasında "Bu millet can istendiğinde can verir, kan istendiğinde kan verir." dedi.

 

 

 

 • Resim : 1
 • Resim : 2
 • Resim : 3
 • Resim : 4
 • Resim : 5
 • Resim : 6
 • Resim : 7
 • Resim : 8
 • Resim : 9
 • Resim : 10
 • Resim : 11
 • Resim : 12
;