;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Devletin Zirvesi’nden Kan Bağışına Destek
16 / 1 / 2017
Kan stoklarının artarak normal seviyelere ulaşması için Türkiye’nin dört bir tarafında kan bağışı etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kan bağışına Cumhurbaşkanlığı üst düzey yöneticileri ve çalışanları da destek verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi tarafından bir kan alma ekibi kuruldu. İki gün süren kan bağışı kampanyası burada büyük bir ilgiyle karşılandı ve toplam 140 ünite kan bağışı alındı. Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Kalın ve Nadir Alparslan’ın da kan bağışında bulunduğu organizasyonda Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da yer aldı. Ayrıca Genel Başkan Kınık, kan bağışında bulunacak gönüllülerin tansiyonunu ölçerek; ön muayenelerini yaptı.

Kampanya sırasında konuşma yapan Fahri Kasırga, Kızılay’ın başlattığı kampanyanın çok anlamlı olduğunu, vatandaş olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını belirtti ve “Ülkemiz için kanımız, canımız, her şeyimiz feda olsun. İhtiyaç duyulduğunda bütün insanlarımızın bu kampanyaya katılacağına inanıyorum. Bu konuda bir sorun yaşanmaz. Türk insanı fedakardır, cefakardır. Bir kısmımız cephede canımızı verirken, bizim için de en basitinden burada kan vererek onlara destek olmak, yardımcı olmak milli bir görevdir diye düşünüyorum. İnşallah hayırlı olur. Kampanya için Kızılayımızı da tebrik ediyorum” dedi.

İbrahim Kalın ise "Kan ihtiyacı acil olmakla beraber her gün ihtiyaç duyulan bir şey. Kızılay Başkanımızın verdiği bilgiye göre de şu ana kadar gayet başarılı bir kampanya olmuş. Biz de Cumhurbaşkanlığı olarak kampanyaya küçük, mütevazı katkı vermek için geldik” şeklinde konuştu.

Kan Stoklarında Artış

Genel Başkan Dr. Kerem Kınık ise konuşması sırasında, “Kış aylarında yaşamış olduğumuz stokların düşmesi sorunu, bu sene biraz ağır kış şartlarından dolayı ciddi boyutlara vardı. Ondan sonra ülke genelinde bir seferberlik oldu. Kan stoklarımız 17 binlerdeydi, şimdi 35 binlere çıktı. Biz 20 binleri kırmızı çizgi olarak görüyoruz. Çok hızlı sürede bağışçılarımız tepki verdi. Şu an güvendeyiz, bir sıkıntımız yok. 4 Ocak'ta 148 yıllık Kızılay tarihinin rekorunu kırdık. Bir günde 13 bin ünitenin üzerinde, 13 bin 241 ünite kan toplandı” dedi ve devletin zirvesine desteklerinden dolayı teşekkür etti.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
;