;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Çorum İl Genel Meclisi’nden Örnek Duyarlılık
6 / 2 / 2017
Çorum İl Genel Meclisi Türk Kızılayı’na Tam Donanımlı Kan Toplama Aracı bağışladı.

Çorum İl Genel Meclisi’nin kararıyla İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından satın alınan kan toplama aracı, 03.02.2017 tarihinde gerçekleştirilen bir törenle Türk Kızılayı’na teslim edildi. Törene AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Üstündağ, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak, Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler ve daire müdürleri katıldı.

Vali Necmeddin Kılıç, araçların teslimi dolayısıyla İl Özel İdaresi bahçesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İl Genel Meclisi üyelerine teşekkür ederek, yapılan bağışın örnek olmasını diledi. Kızılay'ın, Türkiye'de kan ihtiyacını karşılayan en önemli kurum olduğuna dikkati çeken Vali Kılıç, "Kızılay'ın önemini anlatmamıza gerek yok. Türkiye'nin olmazsa olmaz kurumlarından birisidir. O kadar önemli görevler üstleniyor ki hepsi birbirinden kıymetli. Özellikle de kan temini noktasındaki çalışmaları ve hassasiyeti ortada. İl Genel Meclisimiz ve İl Özel İdaremizin yaptığı bu anlamlı katkı inşallah diğer illerimiz için de örnek olur. Yapılan bu bağış, kan toplarken hem halkımızın sağlığı hem toplanan kanın güvenliği hem de bunun uygun ortamda muhafazası için muhteşem bir düşünce. Kızılayımıza hayırlı olsun." dedi.

“Aracın Hazırlanmasını Büyük Bir Merak Ve Heyecanla Bekledik”

Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler de Kızılay'ın, 17 bölgede, 65 kan bağış merkezi ve 140 sabit kan alma noktasıyla hizmet verdiğini dile getirdi. 2004 yılında 300 bin civarında kan toplayabildiklerini ifade eden Güler, 2017 yılında 2 milyon 141 bin kan bağışı topladıklarını, bu miktarın da Türkiye'deki kan ihtiyacının yüzde 80'ine tekabül ettiğini söyledi. Türk halkının duyarlı bir millet olduğunu aktaran Güler, 2-3 yıl içerisinde ihtiyacı karşılayacak 2 milyon 600 bin kan değerine ulaşacaklarına dikkati çekti.

Çorum İl Özel İdaresi tarafından bağışlanacak kan toplama aracının haberini aldıklarında büyük bir heyecan yaşadıklarını anlatan Güler, "Aracın hazırlanmasını büyük bir merak ve heyecanla bekledik. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türk Kızılay'ı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak şimdiye kadar birçok otobüs kamyon gibi bağışlar almıştık ancak bu eşi benzeri olmayan aracı ilk defa Çorum'da alıyor olmak hepimiz için önem arz ediyor." diye konuştu.

“81 İle Örnek Olacak Bir Bağış”

İl Genel Meclis Başkanı Halil İbrahim Kaya ise konuşması sırasında 81 ile örnek olacak bir bağışta bulunduklarını dile getirdi. Yeni kan bağışı toplama aracının Çorum'a kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. İl Genel Meclisi'nin aracın Çorum'a kazandırılmasında büyük emeği olduğunu belirten Kaya; "Çorum için yapılacak tüm sosyal hizmetlerin haricinde, Çorum için ihtiyaç duyulan tüm sosyal sorumluluk projelerinde yer alan bir meclisimiz var. Çorum yararına olan bütün işlerde oy birliği ile karar alıyoruz." diye konuştu.

Kızılay kan toplama aracının anahtarı ise AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan tarafından, Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler ve Türk Kızılayı Çorum Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Senem Biçer'e takdim edildi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
  • Resim : 9
  • Resim : 10
;