;
KAN HİZMETLERİ HABERLERİ
Çorumlu Gönüllü Kan Bağışçılarına Madalya Takdimi
22 / 10 / 2018
Türk Kızılayın Çorumlu gönüllü kan bağışçılarına, Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi tarafından Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bir törenle kan bağışlayarak hak ettikleri madalyaları takdim edildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler’in açılış konuşmasıyla devam etti.

Dr. Murat Güler konuşması sırasında, Türk Kızılayın sadece afetlerde değil, ihtiyacın olduğu her alanda faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, “Bunun yanı sıra, ülkemizin kan ihtiyacını karşılamak için 18 Bölge Kan Merkezi ve 67 Kan Bağışı Merkezi ile ‘Güvenli Kan Temini Programı’nı başarıyla sürdürmektedir. Güvenli Kan Temini Projesi kapsamında, hastanelerin ihtiyaçlarına cevap verilmektedir. Tüm Türkiye'de hastanelerin kan ihtiyacının %90'ı Türk Kızılay tarafından karşılanmaktadır. Tüm bu yapılanma ve faaliyetler yalnızca gönüllü kan bağışçılarının varlığı ile anlam kazanabilmektedir” dedi. Türkiye’nin yıllık kan ihtiyacının 3 milyon ünite olduğunu belirten Dr. Murat Güler, “Geçen yıl 2 milyon 350 bin ünite kan toplandı. Bu yıl ise 3 milyon üniteyi geçeceğiz. Bölgemizde aralarında Çorum’un da olduğu 7 il bulunuyor” şeklinde kaydetti. Gönüllü ve düzenli kan bağışçılarını onurlandırmak amacıyla gerçekleştirdikleri törenlerde yıl içerisinde belirli sayıda kan bağışına ulaşıldığını ve bağışçılarına madalyalar takdim ettiklerini kaydeden Güler, “Siz bağışçılarımız, kan bağışlayarak büyük bir hayır yapıyorsunuz. Bizler aracıyız, asıl işi yapan sizlersiniz. Bu anlamda sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Türk halkına, milletimize, ülkemize yakışır şekilde çalışmalarımız devam edecektir. Çorum Kan Bağışı Merkezi olarak gerçekleştirdiğimiz bu törende 35 kez kan bağışında bulunan 1 kişiye altın madalya, 25 kez kan bağışında bulunan 9 kişiye gümüş madalya ve 10 kez kan bağışında bulunan 100 kişiye ise bronz madalya verilecektir. Türk Kızılaya gönül vermiş, hiçbir karşılık beklemeksizin hayat kurtaran gönüllü kan bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. 

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yabacıoğlu ise konuşması sırasında, Kızılay’ın sadece kan almak değil bunun ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda çalıştığını belirterek, hem kan bağışçılarına hem de Kızılay çalışanlarına teşekkür etti. Vali Yardımcısı Recep Yüksel ise yaptığı konuşmada Çorum’un iller arası performansta orta sıralarda yer aldığını ifade ederek, biraz daha üst sıralara çıkılması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından ilk olarak Vali Yardımcısı Recep Yüksel tarafından 35 kez kan bağışında bulunan Mustafa Dizdaroğlu’na altın madalyası; daha sonra 25’er kez kan bağışında bulunan 9 kişiye gümüş madalyaları, 10’ar kez bağışta bulunan 100 kişiye ise bronz madalyaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
  • Resim : 7
  • Resim : 8
;