İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Kızılay’a Plazma Bağışı

PAYLAŞ:   
22/12/2020

Geçtiğimiz haftalarda COVID-19’a yakalanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hastalığı yenmesinin ardından Türk Kızılay’a immün plazma bağışında bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda COVID-19’a yakalanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hastalığı yenmesinin ardından Türk Kızılay’a immün plazma bağışında bulundu. Soylu’ya Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan eşlik etti.
 
Birkaç hafta önce COVID-19’a yakalandığını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iyileşmesinin ardından örnek bir davranış sergileyerek Türk Kızılay Cebeci Kan Merkezinde immün plazma bağışında bulundu. Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan’ın karşıladığı Bakan Soylu’nun kan grubu alındıktan sonra tansiyon ve ateş ölçümü yapılarak immün plazma bağışı için hazırlandı.
 
“Bu hastalığı ve bu salgını hafife almak belki de bu salgından daha büyük bir tehlike”
 
Vatandaşların maske, hijyen ve mesafe kurallarına uymaları gerektiğinin altını çizen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu hastalıkla karşı karşıya kaldığınız zaman çok normal bir yolda da gidebiliyor, hiç bir şey fark etmiyorsunuz. Fakat ani bir viraj ile karşılaşıyorsunuz. Ani virajın kendi adına tıbbi bir adı da yok. Oradan kurtuluyorsunuz tekrar yolda gidiyorsunuz. Tekrar bir virajla karşılaşıyorsunuz. Bunun söylememdeki temel sebep şu; Bu hastalığı ve bu salgını hafife almak belki de bu salgından daha büyük bir tehlike. Bunu hem kendi yaşadığım hem de birebir etrafımızda yakınlarımızda deneyimlediğimiz bir sonuç. Her insanda da farklı bir etki gösteriyor, sonuç üretiyor. Yani çok sağlam olarak bildiğimiz insanlarda ürettiği sonuç bazen çok yüksek. Birçok hastalığı üzerinde taşıyan insanlarda ürettiği etkisi çok daha farklı” dedi.
 
“Hastalarımızın en çok ihtiyaç duyduğu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de plazma”
 
İmmün plazma bağışının önemine dikkat çeken Bakan Soylu, “Bu salgın döneminde özellikle hastalarımızın en çok ihtiyaç duyduğu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de plazma türü tedavi. O açıdan, hastalığı geçirip Kızılay tarafından uygun görülenlerin plazma bağışında bulunmaları, bu süreçte ve hastalığın tedavi sürecinde önemli bir etkiye sahip. Burada, antikor üreten ve ürettiği antikor sonrasında plazma bağışı verenin inanın hastalıkla mücadeleye çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Gün bugün diyorum” şeklinde konuştu.

;