Kızılay İyilik Hareketi Gücüne Güç Katıyor

PAYLAŞ:   
24/04/2021

Ramazan ayının ilk haftasının tamamlanmasıyla birlikte çalışmalarına hız veren Kızılay, Batman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep’te kan bağış merkezleri ile aşevlerinin açılışını gerçekleştirdi. Etkinliklerin ardından Suriye’nin Cerablus kentinde ise, Kızılay’ın El-Emel Yetimhanesinde kalan yetim çocuklarla birlikte iftar yapıldı.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılaycılarla ile birlikte Batman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep’e iki günde adeta bir çıkarma yaptı. Ramazan bereketini Türkiye’nin tüm bölgelerinde aynı coşkuyla yaşatmak için seferber olan Kızılay, organizasyon kapsamında ilk olarak Batman’da Kan Bağış Merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Batman Valisi Hulusi Şahin, Kızılay Batman Şube Başkanı Davut Okçu ve Kızılay yöneticilerinin ile şube başkanlarının da katıldığı açılış töreninde açıklamalarda bulunan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Ramazan ayının ve pandeminin etkisiyle azalan kan ihtiyaçlarımız alarm veriliyor. Ulusal kan stoklarımızın da asgari seviyenin altında düşmemesi için vatandaşlarımıza çağrı yapıyoruz. Ramazan ayı boyunca da düzenlenmiş iftar saatlerimizde uygun bir şekilde vatandaşlarımız kanını bağışlayabilirler” dedi.
 
Aşevlerinde Pişen Yemekler İhtiyaç Sahiplerinin Sofrasına Ulaşacak
 
Kızılay yöneticilerinin ikinci durağı ise Diyarbakır oldu. Genel Başkan Kınık, Sur Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ezeli Azarkan, Kızılay Diyarbakır Şube Başkanı Mesut Işık ve Kızılay yöneticilerinin katılımıyla Diyarbakır Dicle Üniversitesi kampüsünde 10 bin kişiye sıcak yemek sunacak aşevinin açılışı gerçekleştirildi.
 
Ramazan boyunca 26 aşevinin, 44 seyyar mutfağın yaklaşık 2,5 milyon öğün yemeği ve iftarlığı vatandaşlara ulaştıracağını belirten Genel Başkan Kınık, "Bir taraftan vatandaşlarımızın bağışlamış olduğu kurban adaklar burada yemeğe dönüşüyor, diğer taraftan vatandaşlarımızın zekatları, fitreleri bu aşevlerinde sıcak yemeklere dönüşüp mahzun sofraları şenlendiriyor” dedi. Kızılay yöneticileri, aşevi açılışının ardından Melahat-Halil Olguner Kan Alma Birimi ile Diyarbakır Şubesi’nin yeni hizmet binasının açılışını da gerçekleştirdi.
 
Diyarbakır ziyaretinin tamamlanmasıyla Mardin Artuklu Kan Alma Birimi ve Mardin Kızıltepe Şubesi’nin açılış törenine katılan yöneticiler, daha çok ihtiyaç sahibine merhamet elinin uzatılması için gece gündüz çalışacaklarını belirtti. Doğu turuna Şanlıurfa ile devam eden Genel Başkan Kınık, Şanlıurfa İlk Yardım Eğitim Merkezinin açılışına katıldıktan sonra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile bir araya gelerek bölgede yürütülen insani yardım çalışmalarına ilişkin bilgi verdi ve muhtemel iş birlikleri hakkında istişarede bulundu.
 
Müge Anlı ve Dostları Aşevi’nde İftarlıklar Dağıtıldı
 
Hayırsever vatandaşların katkılarıyla Türkiye’nin dört bir yanına kurulan aşevleri Ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinde bir gülümseme bırakıyor. Sunucu ve yapımcı Müge Anlı'nın canlı yayında izleyicilerden istediği destek sonucu toplanan bağışlarla Gaziantep’te kurulan Müge Anlı ve Dostları Aşevi’ne bir ziyaret gerçekleştiren Kızılay yöneticileri, yemek pişirme sürecine bizzat tanıklık ederek iftar vakti öncesinde aşevine gelen vatandaşlara sıcak yemeklerini dağıttı. Aşevinin 7 bin kişilik kapasiteli olduğunu belirten Kınık, aşevinde günde iki sefer 3 çeşit yemek hazırlanıp ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını ifade etti.
 
Yetim Çocuklar Kızılay’ın Sofrasında İftarlarını Açtı
 
Kızılay’ın Suriye iç savaşında yetim kalan çocuklar için kurduğu El-Emel Yetimhanesi iftar bereketiyle doldu taştı. Ziyaretin son durağı olan Cerablus’ta El-Emel Yetimhanesinde kalan çocuklarla birlikte iftar yapan Genel Başkan Kınık ile Kızılaycılar, iftarın ardından bir haftadır Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonundan pastacılık kursu alan miniklere madalyalarını takdim etti.

;