KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
29 / 5 / 2014
Bursa Nilüfer Kan Alma Birimi Açıldı
Türk Kızılayı Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla İhsaniye Aile Sağlığı Merkezi’nde 24 Mayıs 2014 tarihinde “Kan Alma Birimi" açtı.
Gönüllülük esasıyla toplumun maddi ve manevi kaynaklarını harekete geçirerek, insan onurunu korumak için insani yardım çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı,
Türkiye’nin tüm kan ihtiyacını karşılayabilmek için çalışmalar yürütülüyor. 
 


Nilüfer Belediyesi ise Türk Kızılay’ı ile iş birliği yaparak ilçeye anlamlı bir proje kazandırdı. İhsaniye Mahallesi Aile Sağlığı Merkezi’nde açılan Kan Alma Birimi Nilüfer halkı tarafından takdirle karşılandı. Açılışa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kızılay Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer, Türk Kızılayı Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Nihat Çakır, Şube Başkanları ve davetliler katıldı.

Açılışta konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Aslında birlik beraberliğe, birlikte yaşayabilmenin erdemlerine, her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, kenetlendiğimizi, ben değil biz olduğumuzu ortaya koyabilmek, kan bağışıyla da mümkün. 18-65 yaş arasında, önemli bir sağlık problemi olmayan herkes, verdiği kanla kurtaracağı hayatları düşünmeli. Kan bağışı yaparak, can olalım, umut olalım, kan bağışı yapalım, hayat kurtaralım” dedi.

Törende konuşan Türk Kızılayı Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Nihat Çakır, Bursa’nın kan ihtiyacının yıllık 90.000 ünite olduğunu ve şu an yıllık 60.000 ünite kan bağışı toplandığını ifade ederek, açılışı yapılan kan alma birimi ile bu sayının artacağını ifade etti.

Kızılay Bursa Şube Müdürü İbrahim Dokunmazer de, “İnsanlar kan bağışı yaparsa bu ihtiyaç sona erer. Türkiye’de kan verme bilincini arttırmalıyız. Avrupa’da insanlar maaş çeker gibi üç ayda bir kan vermeye gidiyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından merkezin açılışı gerçekleştirildi. Nilüferli vatandaşlar da açılış sonrası merkezde kan bağışında bulundu.
Nilüfer Kan Alma Biriminin yapılmasına destek olan Nilüfer Belediyesine teşekkürlerimizi sunarız.