KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
5 / 12 / 2014
Kan Hizmetlerinde Bir Başarı Daha
Avrupa Komisyonu “Kan Kalitesi Yönetim Programı” kapsamında denetimi yapılan Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi tüm değerlendirmeleri başarıyla geçti.
 
Türk Kızılayı Kan Hizmetleri, 2005 yılından bu yana ülkemizin güvenli kan ihtiyacını karşılamak adına kan bankacılığı faaliyetlerini uluslararası standartlarda, alana özel akreditasyonlar ile yürütüyor. Bu kapsamda, Türk Kızılayı olarak Avrupa Birliği Komisyonu Kan Transfüzyonu kapsamındaki çalışmalarına da katılım sağlanıyor. Başta, Avrupa Birliği Komisyonu Biyolojik Standardizasyon Departmanı, OMCL Network & HealthCare (DBO) Kan Transfüzyon Bölümü tarafından oluşturulan CD-P-TS Çerçeve Programı’na dahil olan Merkezi Laboratuvarlarımız EDQM tarafından belirlenen periyotlarda dış değerlendirmeye tabi tutuluyor.
 
Sunulan hizmetler ve gerçekleştirilen faaliyetlerde, ülkemizin ihtiyaç ve beklentilerini en kısa zamanda ve en kaliteli şekilde karşılayabilmek amacıyla faaliyetlerini yürüten Türk Kızılayı, Avrupa İlaç ve Sağlık Bakımı Kalitesi Müdürlüğü (EDQM) tarafından kan kuruluşlarında kalite yönetim sistemine yönelik olarak başlatılan  “Kan Kalitesi Yönetim Programı”na da davet edildi. EDQM Kan Kalitesi Yönetim Programı Denetçileri tarafından ilk değerlendirme ziyareti, Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi’nde gerçekleştirildi. Denetimde AB Direktifleriyle yasal mevzuatın karşılaştırılmasını, aradaki farkların Kan Tedarik Sistemine ve dolayısıyla süreçlere yansımasını, AB standartlarına ve gerekliliklerine uygunluğun yerinde denetlenmesini ve karşılıklı bilgi alışverişini konuları yer aldı. Denetimi başarıyla geçen Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi, yürüttüğü çalışmaların kalitesini bir kez daha kanıtlamış oldu.
 
Türk Kızılayı Kan Hizmetleri’nden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Özet ve Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu da Kızılaycıları, özverili ve başarılı çalışmalarından dolayı kutladı.