KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
10 / 12 / 2014
Samsun’da “Organ, Kan ve Kök Hücre Bağışı” Semineri Verildi
Ahmet Tunçay isimli vatandaşımızın ilgisi ve duyarlılığı neticesinde Tekkeköy ilçesi Kutlukent Düğün Salonu’nda organize edilen “Organ Bağışı, Kan Bağışı, Kök Hücre Bağışı Semineri ve Kabulü Çalışması” tüm duyarlı vatandaşlarımıza örnek teşkil etmiştir.

Türk Kızılayı ve Samsun İl Sağlık Müdürlüğü bu çalışma kapsamında bir araya gelmiş ve organ, kan, kök hücre bağışı konularında vatandaşlar bilgilendirilmiştir. Seminere Türk Kızılayı’ndan; Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin, Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr.Serdar Bayram, Kan Bağışçısı Kazanımı Uzmanı Alper CANDAN, Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı Uzmanı Erdal Ayar, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden; Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz ve vatandaşlar katılmıştır.
 
Seminerin oturum başkanlığını yapan Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım konuşmasında sağlık alanında yürütülen çalışmaların öneminden bahsederek “Bizler organ bağışı, kan bağışı, kök hücre bağışı alanında çalışmalar yürütürken gönül arzu ediyor ki daha fazla sayıda kişiye ulaşabilelim, daha büyük kitlelere bu çalışmaları anlatalım. Ama bizim için önemli olan bir kişiyi dahi kazanabilmiş olmak. Çünkü neticede bir kişiyi dahi kazanmanın, onun yapacağı bağışlarla insanların hayat bulmasına vesile olmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.
Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, organ bağışının tanımını yaparken Samsun’da ve bölge genelinde organ nakli konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Alper Candan kan bağışı konusunda, Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı Uzmanı Erdal Ayar ise kök hücre bağışı hakkında bilgiler aktardı.
Program sonunda gönüllü vatandaşlar organ bağışı, kan bağışı ve kök hücre bağışı yaptılar.