KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
1 / 4 / 2015
TÜRKÖK Projesinde Eşleştirmeler Başladı
Kemik iliği bekleyen binlerce hastaya yurt içindeki donörlerden uygun doku bulma amacıyla hayata geçirilen Türkök Projesi’nde doku eşleştirmeleri başladı. Kısa zamanda ulaşılan 38 bin kişiden alınan dokuların işlenmesi tamamlandı. Bundan sonraki süreçte hem Türkiye’deki hem de diğer ülkelerdeki kemik iliği hastalarına uygun dokuların karşılaştırılması yapılacak.
 
Protokolü Kasım 2013 tarihinde imzalayan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, projede gelinen noktaya dair verileri paylaşmak, doku eşleştirmelerine başlandığını duyurmak için ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Okyay Biçer, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu da katıldı.
 
Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantı “Öne çık, hayat kurtar” sloganıyla hazırlanan tanıtım filmiyle başladı. Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, kemik iliği bekleyen hastalara şifa olmak için hayata geçirilen Türkök Projesi’ne kısa zamanda 38 bin vatandaşın destek verdiğini, 2015 yılı sonu itibariyle 70 bin kişiden doku örneği alınmasının hedeflendiğini söyledi. 2020 yılı sonuna kadar ise 250 bin kişiye ulaşarak Ulusal Kemik İliği Bankası’nın önemli bir kaynak olacağını vurgulayan Akar, “Bundan sonra kemik iliğini yurt dışından aramak yerine kendi dönorlerimizden karşılayacağız. Bu projede rolümüz olduğu için mutluyuz, gururluyuz. Vatandaşlarımızı kök hücre bağışçısı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.
 
Bankanın Verilerinden Tüm Dünya Faydalanacak
 
Türk Kızılayı ile çok önemli projelere imza attıklarını, gelecek haftalarda da plazma ile ilgili ihale süreçlerini kamuoyuna deklere edeceklerini belirten Bakan Müezzinoğlu ise, faaliyete geçen kök hücre koordinasyon merkezinde, donör sayısındaki hedefe en kısa sürede ulaşılmasını arzu ettiğini söyledi.
 
Müezzinoğlu, 400-500 binli rakamları bularak, dünyadaki donör sayısına Türkiye'deki sayıyı da anlamlı şekilde katabilmeyi amaçladıklarını ifade ederek, “İnanıyorum ki altyapı sağlıklı kuruldu. Bundan sonraki süreç, özellikle hayata tutunmak için umut bekleyenlere yeni umut kapıları aralayacaktır” diye konuştu.
 
Türkiye'de yaklaşık kemik iliği nakli bekleyen 550 çocuk, 350 civarında yetişkin olduğunu bildiren Müezzinoğlu, “Türkiye, dinamiklerini daha ileriye taşıdığında, bölge ülkelerinden de ülkemizin bu anlamda altyapısından yararlanmak isteyenler olacaktır. Çünkü Türkiye Avrupa'da kemik iliği naklinde 5'inci durumda. Altyapımızı güçlendirdikçe, sıralamanın değişmesini arzu ediyoruz. Bu birlikteliğin, her geçen gün güçlenerek devam etmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.