KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
7 / 5 / 2015
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kan Bağışına Bir Kez Daha Dikkat Çekti
Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını karşılamak için 2005 yılından bu yana kapsamlı bir çalışma gerçekleştiren Türk Kızılayı’na desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kan bağışının önemine bir kez daha dikkat çekti. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kan bağışı organizasyonu gerçekleştirilmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kan vermeyi kendimiz için bir ibadet terakki etmemiz, vazife terakki etmemiz, bu noktada çok çok önemli” dedi.
 
Başbakanlığı döneminde “Güvenli Kan Temini” Projesi için Türk Kızılayı’nı yetkilendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu defa kan bağışı organizasyonuna ev sahipliği yaparak farkındalık oluşturdu. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu’nun katıldığı organizasyon kapsamında Cumhurbaşkanlığı çalışanları kan bağışında bulundu.
 
Kan Bağışı Haftası dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kurulan kan bağışı çadırı ile kan bağısı otobüsünü̈ ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve Yönetim Kurulu üyelerinden kan bağışında gelinen aşamayla ilgili bilgi aldı, kan bağışı otobüsünde kan veren gönüllülerle sohbet etti.
 
“Kızılay Önemli Projelere İmza Atıyor”
 
Türk Kızılayı’nın birçok fonksiyonunun yanında kan temininde de önemli projelere imza attığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte radyolardan, televizyonlardan kan bağışı için anonsların yapıldığını anımsatarak, “Bu anonsları duyardık. Fakat şu anda dikkat edilirse artık bu anonslar televizyonlarda, radyolarda duyulmuyor. Niye duyulmuyor? Çünkü Kızılay artık bu ihtiyaçları yüzde 100’e yakın oranda karşılıyor. İlerleyen teknolojilerle de Kızılay bu teknolojileri en üst düzeyde takip ediyor. Şu anda burada plazmalar noktasını çok iyi değerlendiriyor. Eskiden bunlar hep zayi olurdu. Artık şimdi bunlar hem uzun süreli kanı değerlendirme noktasında bir imkan” diye konuştu.
 
“Kan Vermeyi İbadet Terakki Etmeliyiz”
 
Türk Kızılayı’nın talep olması durumunda kan ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek bir seviyeye geldiğini de vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat bu tabi bizi rehavete sürüklememeli. Her an bu imkanı elimizde bulundurmak için de bizim kan vermeyi kendimiz için gerçekten bir ibadet terakki etmemiz, vazife terakki etmemiz bu noktada çok çok önemli. Hem bunu verirken böyle bir ibadet aşkı ile vermek hem de vücudumuzdaki kanı temizleme noktasında da bunun bir faydasının olduğunu bilmemiz gerekir” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılayı'nın halihazırda Türkiye genelinde birçok yerde kan alma merkezlerinin, araçlarının kan bağışı topladığını belirterek, “Buralara vatandaşımızı koşmaya davet ediyorum. Şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanına Şükran Beratı
 
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen kan bağışı organizasyonu kapsamında Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, kan hizmetlerine verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “Şükran Beratı” takdim etti.