KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
16 / 6 / 2015
GSK Çalışanları Hayat Kurtarmak İçin Öne Çıktı!
Kök hücre bağışı konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen Türk Kızılayı ve GlaxoSmithKline (GSK) ‘14 Haziran Dünya Gönüllü Bağışçı Günü’ nedeniyle düzenlenen etkinlikte halkı kan ve kök hücre bağışına çağırdı. GSK çalışanları kök hücre bağışının önemine dikkat çekerek bağışçı oldular.

Hedef 5 yılda 250 bin kök hücre bağışçısı

TÜRKÖK Projesi ile kemik iliği nakli bekleyen hastalara şifa olmayı hedefleyen Türk Kızılayı’nın ‘Öne Çık Hayat Kurtar’ sloganıyla başlattığı kök hücre bağışçısı kazanımı çalışmalarına önemli bir destek GSK Türkiye’den geldi. 14 Haziran Dünya Gönüllü Bağışçı Günü kutlamaları kapsamında İstanbul Kadıköy Meydanı’nda kök hücre ve kan bağışı organizasyonu düzenlendi. Etkinliğe Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer, GSK Türkiye Medikal Direktörü ve Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yıldıray Tanrıver ile GSK çalışanları katıldı.

18-50 yaş arasında sağlıklı tüm bireyleri kök hücre bağışına davet eden Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar “Geçtiğimiz Kasım ayından bu yana TÜRKÖK Projesi kapsamında 47 binin üzerinde kök hücre bağışı aldık. 2015 yılı sonuna kadar 90 bin donöre ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yılda ise hedefimiz 250 bin donöre ulaşmak” dedi.

GSK Çalışanlarından Örnek Davranış

Kemik İliği Bankası’nın sadece ülkemizdeki şifa bekleyenler için değil yurt dışındaki hastalar için de çare olacağının altını çizen Genel Başkan Akar, şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı ile imzaladığımız protokol çerçevesinde kan bağışçısı olan donörlerimize ‘Kemik iliği donörü de olur musunuz?’ diye soruyoruz. Cevabı olumlu olan vatandaşlarımızdan aldığımız kan numunelerini işlenmesi için bakanlığın merkezi laboratuvarlarına gönderiyoruz. Yapılan incelemeler sonrası ulaşılan veriler Kemik İliği Bankası’na kaydediliyor. Kemik iliği bekleyen hastalar için bu bankadaki veriler karşılaştırılıyor. Doku eşleşmesi olduğunda donöre geri dönüşü Kızılay olarak biz yapıyoruz. Daha fazla insanın kemik iliği donörü olması için kampanyalar düzenliyor, bilinçlendirme çalışmaları yürütüyoruz. Gönüllü kemik iliği donörü olan GSK çalışanlarına da bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyor tüm kuruluşlara örnek olmasını diliyorum.”

Kök Hücre Kardeşliği ile 200 bağışçı

GSK Türkiye Medikal Direktörü ve Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yıldıray Tanrıver de, GSK çalışanlarının gönüllü hareketi olarak başlattığı Kök Hücre Kardeşliği’ni anlattı. Kök Hücre Kardeşliği projesinde ilk adım olarak GSK çalışanları kök hücre bağışı ile ilgili bilinçlendirildi. İlik bankası aracılığıyla yaratılan bağış platformlarında da gönüllü donör olarak bankaya kaydolan çalışanlar, ilik bekleyen hastalara umut olmayı hedefliyor. GSK çalışanları iki yıl önce başlattıkları Kök Hücre Kardeşliği Projesi kapsamında 750 kişilik ekipte 200 gönüllü bağışta bulunarak Kemik İliği Bankası’na kaydoldu.
Etkinlikte Kök Hücre Kardeşliği’ni ve hedeflerini paylaşan GSK Türkiye Medikal Direktörü ve Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yıldıray Tanrıver, bu proje ile kök hücre bağışı hakkında toplumsal farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi. Tanrıver: “Amacımız çalışanlardan başlayan bilinçlendirme hareketini toplumsal seferberlik hareketine çevirmek. Özel sektör olarak böylesine güzel bir amaca önderlik ettiğimiz için de çok mutluyuz” dedi.

Etkinlikte; daha önce gönüllü donör olmayan GSK çalışanları da kan örneği vererek kök hücre bağışçısı oldu. GSK Spor Kulübü, Turuncu Pedal Bisiklet Ekibi de Kartal Kızılay Kan Merkezi’nden etkinlik alanı olan Kadıköy’e kadar pedal çevirerek yol boyunca kök hücre ve kan bağışının önemine dikkat çekti.