KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
19 / 11 / 2015
Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Açıldı
Türkiye’nin ihtiyacı olan kanı karşılamak için yatırımlarını sürdüren Türk Kızılayı bu kapsamda önemli bir tesisi daha hizmete açtı. Samsun’da daha önce de faaliyet gösteren Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi yeni modern binasına kavuştu. Tesis, seçkin davetlilerin katıldığı törenle açıldı.
 
4000 metrekare kapalı alanı bulunan, iş süreçlerini daha verimli hale getirecek şekilde projelendiren Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi, bünyesinde barındırdığı Samsun Kan Bağış Merkezi ile birlikte hizmet vermeye başladı. Tesisin açılış törenine Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri Kamil Kolabaş, Okyay Biçer, Dr. Naci Yorulmaz, Denetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç, Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu, Samsun başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok yerinden şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli, Bölge Kan Merkezi arazisini bağışlayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve Samsunlular da bu önemli günde Kızılaycıları yalnız bırakmadı.
 
Kan Bağışçılarına Teşekkür
 
Törenin açılış konuşmasını Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mustafa Keskin yaptı. Keskin, Bölge Kan Merkezi’nin inşa edilmesinde birçok kurum ve kuruluşun destek verdiğini söyledi. Araziyi Canik Belediyesi’nin verdiğini hatırlatan Keskin, kaba inşaatın işadamı Galip Öztürk tarafından yaptırıldığını söyledi. Yüzlerce insanın büyük bir gayret göstererek tesisi tamamladığını belirten Keskin, emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Genel Başkan Akar ise, bu önemli tesisin temelini yıllar önce atarken büyük heyecan duyduğunu, tesisin tamamlanmasını görmekten de büyük gurur duyduğunu belirterek, kan temini konusunda önemli bir yeri olan tesisin hayırlı olmasını diledi. Modern bir tesis yapılmış olsa da asıl unsurun kan bağışçıları yani donörler olduğuna dikkat çeken Akar, “Onlardan Allah razı olsun” dedi.
 
Türkiye genelinde yürütülen kan bağışı çalışmaları ve olağanüstü dönemlerdeki müdahalelere de dikkat çeken Akar, sözlerini “Türk Kızılayı dünyada sözü geçen sayılı ulusal derneklerden biridir” diyerek tamamladı.
 
Dualar Eşliğinde Açılış
 
Konuşmaların ardından bölgede en çok kan bağışımda bulunan vatandaşa hediyeleri takdim edildi. Sonrasında dualar eşliğinde tesisin açılışı yapıldı. Açılışın hemen sonrasında Genel Başkan Akar ve protokol üyeleri Samsun Şubesi Kadın Kolları Üyeleri tarafından açılan sergiyi gezdi. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, karakalem tabloyu satın alarak Kızılay’a bir kez daha destekte bulundu.
 
Daha sonra protokol üyeleri, Kızılaycılar ve vatandaşlar Bölge Kan Merkezi’nde incelemelerde bulundu.
 
Vatandaşlar Kan Bağışı İçin Sıraya Geçti
 
Açılışın hemen ardından vatandaşlar Samsun Kan Bağış Merkezi’nde sıraya girdi. Kan bağışında bulunan vatandaşlarla sohbet eden Genel Başkan Akar ve protokol üyeleri, kan bağışında bulunan kadın bağışçılara ise ayrıca teşekkür ettiler.
 
Genel Başkan Akar, düzenlenen kokteylde vatandaşlar ve Kızılaycılarla da sohbet etti, gelen soruları cevaplandırdı, bol bol fotoğraf çektirdi.