KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
6 / 4 / 2016
TÜRKÖK Birinci Yılında
Kemik iliği arayan hastalara umut olmak için Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğiyle hayata geçirilen TÜRKÖK Projesi’nin birinci yılı özelinde, Ankara’da bir etkinlik düzenlendi.

TÜRKÖK Birinci Yıl Etkinliğine Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Türk Kızılayı Genel Başkanı Sayın Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Sayın Dr. Naci Yorulmaz; Türk Kızılayı Genel Müdürü Sayın Dr. Mehmet Güllüoğlu, Proje Yöneticisi Sayın Dr. Şenay Canpolat ve Kızılay çalışanları, Bakanlık bürokratları, kemik iliği bağışı ile hayata yeniden tutunan bireyler ve kemik iliği bağışçıları katıldı.

Etkinlik, Bakan Müezzinoğlu’nun açılış konuşması ile başladı ve Bakan Müezzinoğlu bu konuşma sırasında, Türk Kızılayı ile hayata geçirilen TÜRKÖK projesinin anlamlı bir noktaya geldiğini söyledi. Projeyle her geçen gün gönüllü kemik iliği verici sayısının artmasını öngördüklerini ifade eden Müezzinoğlu, “Gönüllü donör sayısı, 137 binli rakamlara ulaştı. Bu son derece sevindirici” dedi. Bakan Müezzinoğlu, 2017 yılında 250 bin gönüllü verici sayısına ulaşılmasını ümit ettiğini dile getirerek, “Artık hedefimiz, gelecek 5 yıllık dönemimizde donör sayımızın 500 bini yakalaması olacaktır” diye konuştu.

“İnsanlık İstifade Edebilmeli”

Dünya Kemik İliği Bankası üyeliğinin en kısa zamanda tamamlanacağını da belirten Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Ama buradan biz bir başka ülkenin insanından kendi insanımız için kemik iliği donöründen istifade ederken, bizim donörlerimizden de insanlık istifade edebilmeli. Önümüzdeki süreçte ihtiyacımız olan yıllık kan ürünü veya ünite bağışçımızın 2 milyon değil, 3-4, hatta 5 milyonlu rakamları hedeflemek gerekiyor. İnsanların mutluluklarını paylaşarak büyütebilmek için önce sıkıntılarını paylaşarak azaltabilme anlayışını merkezimize almamız lazım.”

2016 Hedefi 80.000 Yeni Donör

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise yaptığı konuşma sırasında, Türk Kızılayı olarak; Sağlık Bakanlığı ile çok sayıda çalışmada birlikte hareket ettiklerini, Güvenli Kan Temini Projesi kapsamında 2005 yılından bugüne hedeflenen noktalara ulaşılabilmesi için çalışmalar yapıldığını anımsatarak, şunları belirtti:

“Bu çerçevede 2005 yıllında 300 binlerde olan kan bağışını 2016 yılı sonu itibariyle 2 milyon 100 bin üniteye çıkartmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl, 1,9 milyon ünite güvenli kan bağışı aldık. Bu ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 85'ine denk geliyor. 2019 yılına kadar ise tüm kanın güvenli kan temini içinde alındığı ve ihtiyaç sahibi noktalara taşındığı bir hedefi kendimize koyduk. Bu çerçevede, özellikle kök hücre bağışının Kızılay’ın kök hücre bağışçıları aracılığıyla temin edilmesi için hazırlıklarımızı yaptık. Kan bağış merkezlerimizdeki arkadaşlarımızı, kazanım programı açısından eğittik. Bu çok büyük bir başarı getirdi. Hedeflemiş olduğumuz yüz bini aştık. Bu nedenle 2016 hedeflerimizi revize ederek 80 bin yeni donör kazanımı konusunda hedef koyduk. Ulusal kan endüstrimizi canlandıracak kan ürünleri plazma franksinasyon fabrikamızla ilgili yürütülen çalışmalarda ise son noktaya geldik. Bu konuyla ilgili kanuni düzenlemeler, Meclisimizden geçecek ve 2017 sonuna kadar bu konuyla alakalı çalışmaları Türk Kızılayı, bir plazma tedarikçisi olarak Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde ve düzenleyici rolüyle endüstriye sunacaktır.”

Hayat Kurtarmanın Mutluluğu
 
Kemik iliği nakliyle hayata tutunan çocuklar ile yetişkinler toplantı sırasında düşüncelerini dile getirmek üzere sahneye davet edildi. Kübra Doğan'ın annesi Güler Doğan ise buna bağlı olarak çocuğuna iki aylıkken tanı konulduğunu söyledi ve konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Sekiz ay kemoterapi aldı. İlaç kullandık. Vericimiz çıktı. Şimdi ilik nakli oldu, tekrar hayata tutundu. Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah, diğer hastalarımız da bunu yakalar da hayata tutunma şansını yaşar.”

Kök Hücre bağışçılarının da yine duygu ve düşüncelerini paylaşmak üzere sahneye davet edilmesinin ardından donörlerden Muhammed Fethullah Gülekçi ise, Türk Kızılayı’nın düzenli kan bağışçısı olduğu, kan vermeye gittiğinde Kızılay çalışanları tarafından bilgilendirilmesi üzerine kök hücre bağışçısı olmaya karar verdiği ve kısa süre içerisinde bir eşleşme haberinin geldiğini söyledi. Bunun kendisine mutluluk verdiğini dile getiren Gülekçi, “Ben de öğretmen olacağım. Çocukların hayatını kurtarmak bizim asli vazifemiz. Birebir böyle hayat kurtarmaya başlamak çok güzel oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer donörler ise kendilerinin de Türk Kızılayı’nın düzenli kan bağışçısı olduğunu, kök hücre bağışçısı olmaya kan bağışladıkları sırada kendilerine yapılan bilgilendirme sonrasında karar verdiklerini ifade ederek; proje kapsamında emeği geçen herkese teşekkür ettiler. Yaşanan duygu dolu anların ardından Sağlık Bakanı Sayın Müezzinoğlu tarafından kendilerine birer hediye takdim edildi ve sonrasında hatıra fotoğrafı çekinildi.