KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
2 / 12 / 2016
1 Aralık 2016 Dünya AIDS Günü
HIV Enfeksiyonuna dikkat çekmek ve HIV'den korunmak için toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 1 Aralık tarihi Dünya AIDS günü olarak Kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) tarafından Dünya AIDS günü için her yıl ortak bir tema belirlenmektedir. 

Bu yıl için belirlenen tema; tüm toplumun özellikle gençlerin enfeksiyonla ilgili bilgi ihtiyacının karşılanması, bulaş yollarına ilişkin farkındalık kazandırılması ile enfeksiyondan korunmanın öneminin vurgulanmasıdır.

1 Aralık 2016 tarihinde Ankara'da Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan Başkanlığı'nda etkinlik düzenlendi. Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörlüğü, DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Levent Akın, Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Serhat Ünal ve Positif Yaşam Derneği'nden Canberke Harmancı'nın konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, Türk Kızılayı adına Dr. Metin Kalender'de Kan Bağışçısı veri tabanı istatistikleri hakkında katkıda bulundu.