KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
21 / 12 / 2016
11. Hedef25 Çalıştayı Sona Erdi
Türkiye’de 18-25 yaş aralığındaki üniversite gençliğine kan bağışı ile hayat kurtarmanın değerini hatırlatan ve onların sorumluluk almalarını sağlayan “11. Hedef25 Çalıştayı” Antalya’da gerçekleştirildi.
 
Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye’de 25 yaşına kadar olan genç nüfusun harekete geçirilerek kan bağışı konusunda bilinçlenmeleri, ”Gönüllü, Düzenli ve Bilinçli” kan bağışçısı olmaları ve ayrıca bu bilinci gelecek nesillere aktarmaları amacıyla 2005 yılında hayata geçirilen Hedef25 projesi kapsamında faaliyetler aralıksız devam ediyor. Söz konusu faaliyetler kapsamında ayrıca 2005 yılından bugüne kadar toplam 10 çalıştay gerçekleştirildi ve toplam 907 öğrenciye eğitim verildi.
 
2016 yılında, Avrupa Birliği 4. Dönem Sivil Toplum Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Tüketicinin ve Sağlığın Korunması başlığı altında yürütülen “11. Hedef25 Çalıştayı” ise Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Operasyon Müdürü Dr. Levent Sağdur ve Kan Bağışçısı Kazanımı Birim Yöneticisi Dr. Metin Kalender tarafından gerçekleştirilen açılış ile başladı. Aynı zamanda kadın kan bağışçısı sayılarının artırılması hedefleyen Çalıştay bu yıl, 55 üniversiteden 104 gönüllü öğrenciyle birlikte proje eş faydalanıcısı DRPDNM'den (Novo Mesto Gönüllü Çalışmalarını Geliştirme Derneği) Proje Müdürü, Proje Araştırmacısı, Proje Teknik Destek Personeli, Slovenya Bölgesel Kızılhaç Genel Sekreteri ile hemşirelik bölümünde eğitim gören 4 gönüllü öğrenciyi ve ayrıca KKTC Kızılay Derneği adına katılan 4 gönüllü öğrenciyi ağırladı.

Proje kapsamında, Türkiye’deki üniversiteler genelinde uygulanan geniş çaplı kan bağışı kampanyaları ve eğitim faaliyetlerinin devam etmesi planlanmıştır. Proje Koordinatörleri Dr. Metin Kalender ve Mitja Bukovec önümüzdeki dönem için planlanan çalışmalarda her iki ülkenin bu projede buluşmasından memnun olduklarını ve ileride benzer projelerde birlikte çalışmayı umduklarını belirttiler.