KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
11 / 5 / 2017
2. Uluslararası Kan Film Festivali'nin Ödülleri Sahiplerini Buldu
Adana’da bu yıl ikincisi düzenlenen ve toplamda 15 bin lira para ödüllü Uluslararası Kan Film Festivali’nin kazananları belli oldu.
 
Lösemi, Talasemi ve Orak Hücre Anemisi bağlamında Kan Bağışı temalı 2. Uluslararası Kan Film Festivali 5-6-7 Mayıs tarihlerinde Adana'da gerçekleştirildi. Kan Hastalıkları Federasyonu tarafından organizasyonu yapılan etkinliğe Türk Kızılayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Kent Konseyi, Seyhan Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Aladağ Belediyesi ve Tufanbeyli Belediyesi destekledi. Kentte bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Kan Film Festivali, tarihi kız lisesinde açılan fotoğraf ve çini sergisiyle başladı. Tarihi kız lisesinde açılışı yapılan festivalin film gösterimleri de yine aynı yerde yapıldı. Film gösterimleri dışında sergiler, paneller, farkındalık yürüyüşleri, konserler, kan bağışı organizasyonları gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan festival ödül töreni ile sona erdi.
 
Dört Filme Ödül Verildi
 
Türkiye’nin pek çok kentinin yanı sıra İngiltere, Güney Kıbrıs ve Azerbaycan’dan da festivale katılım olduğunu belirten Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı ve Festival Başkanı Ali Kılıç, festivalin uluslararası olmasına vurgu yaparak ülkemizden ve yurtdışından gelen misafirleri Adana'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.
 
Yönetmen Armağan Pekkaya, Oyuncu Orçun Koray Kaygusuz, Adana BB Kültür Sanat Danışmanı Mahmut Tülek, Kan Hastalıkları Fed. YKÜ Tayfun Aksoy, Yönetmen Serkan Özyumuşak ve Kızılay Orta Akdeniz Bölge KM Müdürü Dr. Tunçhan Demir'den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu Sinem Çubuk'un yönetmenliğini yaptığı festival temasına harekete geçirici yaklaşımına bağlı olarak “Bu Benim” adlı filme birincilik, Cevher Hikmet Güzey'in yönetmenliğini yaptığı festival temasına mizahi yaklaşımına bağlı olarak “Önce Hayat” adlı filme ikincilik, Hazal Özüyılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı festival temasına pozitif yaklaşımına bağlı olarak “Hayallerimi Eksik Bırakma” adlı filme üçüncülük ve Beycan Örgen'in yönetmenliğini yaptığı festival temasına umut veren yaklaşımına bağlı olarakise “İyi Ki Varsın” adlı filme Jüri Özel Ödülü verildi.
 
Jüri adına konuşan Yönetmen Armağan Pekkaya bu önemli konuda düşünen, düşündürten, üreten herkese jüri adına teşekkür ederken bu tür sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlayan sanat etkinliklerinin ülkemiz için öneminin altını çizdi.