KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
8 / 5 / 2018
Ankara’da 8 Mayıs Talasemi Günü
Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da bir otelde gerçekleştirilen etkinliğe Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Müsteşar Yardımcısı Elif Güler Kazancı, Halk Sağlığı Genel Müdürü Hüseyin İlter ve Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu, Türk Kızılayı Türkök Proje Yöneticisi Dr. Şenay Canpolat katılım sağladı.

Müsteşar Eyüp Gümüş’ün açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik sırasında Talasemi hastalığının ne olduğu, tedavi süreçleri ve bu anlamda kaydedilen başarılar ve hedefler değerlendirildi. Ayrıca katılımcılar Türk Kızılayı tarafından kurulan kan ve kök hücre bağışı standında, kan ve kök hücre bağışında bulundular.

“İnsanların Hangi Hastalıklarla Karşılaşacağı Tahmin Edilebiliyor”

Müsteşar Eyüp Gümüş etkinlik sırasında yaptığı konuşmada "Amacımız bu hastalıkları tamamen kökünden kazımak. Genetik ve geno bilim gelişiyor. İnsanların bundan sonraki süreçte hangi hastalıklarla karşılaşacağı tahmin edilebiliyor. Bu alanda yoğun çalışmalar yapılıyor. Ankara'da 15 Mayıs'ta Aziz Sancar Genetik Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkezi'ni açacağız. Başta kanser olmak üzere bütün hastalıkların değerlendirilmelerini yapacağımız, kişiye özel tedavilerin gündeme geleceği yeni bir dönemi yaşayacağız." dedi. Konuşması sırasında ayrıca Ankara'da 15 Mayıs'ta Aziz Sancar Genetik Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkezi'nin açılışının yapılacağının da bilgisini paylaşan Müsteşar Gümüş başta kanser olmak üzere bütün hastalıkların değerlendirilmelerini yapılacağının ve ülkemizde kişiye özel tedavilerin gündeme geleceği yeni bir dönemi yaşanacağının müjdesini verdi.

"Türkiye'de Altıbin Talasemili Hasta Var"

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Elif Güler Kazancı da dünyada her yıl 350 bin çocuğun talasemi rahatsızlığıyla dünyaya geldiğini belirterek, özellikle Türkiye, Yunanistan ve Asya ülkelerinde hastalığın yaygın bir şekilde görüldüğünü bildirdi. Hastalıkta en kritik noktanın tarama programlarıyla taşıyıcıların saptanması olduğuna dikkati çeken Kazancı, bu sayede sağlıklı çocuk doğumlarının sağlanmasının mümkün olduğunu söyledi. Sözlerine ise "Ülkemizde yaklaşık 6 bin talasemi hastası bulunmaktadır. Kontrol programına başlamadan önce yılda 400 bebek hemoglobinopatilli doğarken, şu an bu sayı 100'ün altındadır." diyerek devam etti.

"Hedefimiz Bütün Hastanelerin Kan İhtiyacını Karşılamak"

Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu ise konuşması sırasında Türk Kızılayı olarak 18 bölge kan merkezi, 67 kan alma birimi, 55 kan bağış merkezi ve 3 bin 400 sağlık personeliyle günde 300 noktada kan alma faaliyetlerini yürüttüklerini anlattı. "Hizmet verdiğimiz tranfizyon merkezi sayısı bu yıl itibarıyla 1100 hastaneye ulaşmıştır. Hedefimiz 2020 yılında ülkemizdeki bütün hastanelerin kan ve kan ürünü ihtiyacını karşılamaktır. 130 günde 970 bin kan bağışı sağladık ve hizmete sunduk. 2018 yılının sonunda 2 milyon 600 bin ünite donasyon hedefine ulaşacağız." Diyerek sözlerine devam etti.

Talasemili bir hastanın 3 haftada bir kan tranfizyonuna ihtiyacı olduğuna işaret eden Nurettin Hafızoğlu, talaseminin kök hücre nakliyle tamamen tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi. Talasemi gibi kök hücre tedavisi gereken hastalara gönüllü verici havuzu oluşturmak üzere Sağlık Bakanlığıyla Türkök protokolünü imzaladıklarını anımsatan Hafızoğlu, protokol kapsamında kök hücre bağışçı kazanımı görevini üstlendiklerini ve bugüne kadar 320 bin kök hücre bağışçısı kazanıldığını sözlerine ekledi.