KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
9 / 5 / 2019
Kan Film Festivali Dördüncü Yılında
Kan hastalıklarının tedavisinde, kan ve kök hücre bağışında sinema sanatçıları arasında farkındalığı arttırarak, sanatçıların üreteceği eserlerle toplumsal faydaya yönelik bilinç yaratma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Kızılayın desteklediği, Kan Hastalıkları Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Kan Film Festivali’nin dördüncüsü Adana’da yapıldı.

80’e yakın filmin başvurduğu yarışmanın jürisinde; Akademisyen Prof. Dr. Ceyhan KANDEMİR, Festival Kültür Sanat Danışmanı Mahmut TÜLEK, Yönetmen Armağan PEKKAYA, Oyuncu Gizem Erman SOYSALDI ve Yönetmen Cansel KARACAN yer aldı. 20 filmin ise finalist olarak yarıştığı yarışma sonucunda Can DERVİŞOĞULLARI’nın “Yanındayız” adlı filmine birincilik, Ali AKTEMUR’un “Ab-ı Hayat” adlı filmine ikincilik, Ercan Selim ÖNGÖZ’ün “Maske” adlı filmine üçüncülük ödülleri verildi. Ayrıca festival temasına ironik bir sinema diliyle yaklaşan Yunus Emre ESKİYÜKÇÜ’nün “İyilik” adlı filmi Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Festival süresince film gösterimleri ve söyleşilere ek olarak, kan bağışına yönelik farkındalık çalışmaları ve kan ve kök hücre bağışları gerçekleştirildi. İspanya, Makedonya, Romanya, Polonya gibi ülkelerden gelen öğrencilerle film atölyeleri, müze ziyaretleri gibi etkinlikler de gerçekleştirildi.

Festivalin kapanış töreni sırasında konuşma yapan Kan Hastalıkları Federasyonu ve Festival Başkanı Ali KILIÇ, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay başta olmak üzere bütün katılımcılara teşekkür ederek; Festival kapsamının önümüzdeki yıllarda daha da genişleyeceğini söyledi.