KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
14 / 2 / 2020
Niyaz Usta İlkokulundan Kan Bağışına Destek
Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Kızılay Konya Kan Bağış Merkezi arasında gerçekleştirilen iş birlikleri kapsamında yürütülen faaliyetlere geçtiğimiz günlerde bir yenisi eklendi.

2019 yılında Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında “Okulumda Kan’panya Var” adlı proje hayata geçirildi.

Proje ile gönüllü ve düzenli kan bağışının önemi konusunda başta öğrenciler olmak üzere; okul idarecileri, öğretmenleri ve personellerinin kan bağışının önemi konusunda sahip oldukları bilgiyi güçlendirmek ve kan bağışında bulunmalarını sağlamak amaçlandı. Proje kapsamında Meram Niyaz Usta İlkokulu’nda bir kan bağışı kampanyası düzenlendi. Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Meram Kaymakamı Resul Çelik ve Konya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent’in katılımlarıyla onurlandırdığı etkinlik kapsamında toplam 259 ünite kan bağışı alındı. Böylece 2017 yılından bu yana Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile alınan kan bağışı sayısı 623 üniteye yükseldi.

Düzenlenen kan bağışı organizasyonu hakkında bilgi veren Niyaz Usta İlkokulu Müdürü Numan Saraç, “Kampanya öncesinde okul öğrencilerimize kan bağışı sürekliliğinin önemi ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla on gün süren resim ve slogan yarışması yapılmış ve dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmiştir. Ayrıca yarışmaya katılan bütün resim ve sloganlar hafta boyunca okulumuzda sergilendi. Biz aracıyız, asıl işi yapan Kızılay’dır. Bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Biz de üzerimize düşen vazifeyi yaptık. Kan bağışlayan her birey birer kahraman, hayırseverdir. Kan bağışının önemini çocuklarımıza da öğretmeliyiz. Birilerinin, bu mübarek işi devam ettirmesi gerekiyor. Bu nedenle kan bağışına giderken çocuklarımızı, torunlarımızı da yanınızda götürülmeli ki görsünler, öğrensinler Unutulmamalıdır ki bir gün bizler de acil kana ihtiyaç duyabiliriz” dedi. 

Program okul öğrencileri tarafından gerçekleştiren etkinlikler ve sağlık personellerinin Kızılay bilgilendirme toplantısı ve toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.