KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
18/04/2020
Kızılay Hazırladığı Filmle İmmün Plazma Bağışının Önemine Dikkat Çekti
Koronavirüs ile mücadelede Sağlık Bakanlığı öncülüğünde iyileşen hastalardan aferez yöntemiyle plazma alan ve hastanelerde durumu kritik olan hastalara gönderen Türk Kızılay, plazma bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla bir reklam filmi hazırladı.
 
Türkiye’de koronavirüs vakalarının görülmeye başlamasıyla birlikte yardıma muhtaç olan herkes için harekete geçen Türk Kızılay, yoğun çalışmaların ardından iyileşen hastalardan aferez yöntemiyle plazma bağışı alacaklarını ve durumu kritik hastalar için kullanacaklarını duyurmuş ve 7 Nisan’da Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık eşliğinde canlı yayında ilk plazma bağışını gerçekleştirmişti. 
 
“Ben can nedir şimdi bildim”
 
İmmün plazma yöntemiyle yaşı ileri olan hastaların bile iyileşme belirtisi göstermesinin ardından plazma bağışının önemine dikkat çekmek ve Koronavirüsü yendikten 14 gün sonra son testleri de negatif çıkan kişileri plazma bağışına teşvik etmek amacıyla hazırlanan reklam filminde, “İnsan insana muhtaç dedin, canından can, kanından kan verdin, şimdi sıra mücadeleyi kazanan diğer hastalarımızda. Plazma bağışlayın, Kızılay olarak hastanelere ve Sağlık Bakanlığına ulaştıralım. Bu zorlu günün sonunda plazma bağışınla insanlık kazanacak." ifadelerine yer veriliyor. 
 
Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay’ın ortak logolarıyla televizyonlarda kamu spotu olarak yayınlanacak filmde, Muhyiddin Abdal'ın “İnsan insan derler idi, insan nedir şimdi bildim; can can deyu söylerlerdi ben can nedir şimdi bildim” dizeleriyle Koronavirüs’ü yenen vatandaşlar immün plazma bağışında bulunmaya davet ediliyor. Bağışçılar, haftada 1 kez olmak üzere toplamda 3 kez plazma bağışında bulunarak 6 Koronavirüs hastasına umut olabilir. Plazma bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar, süreçle ilgili tüm detaylara http://kanver.org/plazma adresinden ulaşabilir.

Filmi, http://kanver.org/plazma adresinden seyredebilirsiniz