KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
22/04/2020
İmmün Plazma Bağışına Kızılay’dan Övünç Madalyası
Sağlık Bakanlığının yürüttüğü tedavi programında kullanılmak üzere başlatılan immün plazma bağışı kampanyasına büyük ilgi gösterilirken, Türk Kızılay da koronavirüsü yenerek üç kez plazma bağışında bulunanları Türk Kızılay Övünç Madalyası ile onurlandırıyor.
 
Koronavirüs’le mücadeleyi kazanan vatandaşlar immün plazma bağışlarıyla da diğer hastaların umudu olmaya devam ediyor. Her geçen gün katlanarak artan immün plazma bağışçılarını kahraman olarak nitelendiren Kızılay, bunu bir adım daha öteye taşıyarak bağışçılarını onurlandırmak adına Türk Kızılay Övünç Madalyası ve beratı vermeye başladı. Kızılay, iyileşmiş ve kan bağışı yapabilme şartlarını taşıyan bağışçılarının birinci ve ikinci bağışlarına İmmün Plazma Bağışçısı Madalya Beratı verirken üçüncü defa bağışlarına ise İmmün Plazma Bağışçısı Övünç Madalyası ve beratı veriyor.
 
Yeni tip koronavirüs tedavisini hızlandırmak için hayata geçirilen İmmün Plazma Tedavisi’nin en önemli basamağı olan immün plazma bağış sürecinde ilk bağışı yaparak tarihe geçen Dr. Kürşat Reşat Demir, üçüncü ve son bağışını da gerçekleştirdi. Bağış için beraber gelen Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde görev yapan arkadaşı Dr. Hasan Balıkçı’da ikinci bağışını yaptı. Ankara’daki Türk Kızılay Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi’ne gelerek ikinci bağışını yapan Balıkçı’ya beratını, üçüncü bağışını yapan Demir’eise övünç madalyasıile beratını Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan takdim etti.
 
“Türkiye genelinde 281 adet immün plazma alındı”
 
Covid-19 salgınını yendikten sonra diğer hastaları tedavi etmek amaçlı salgını yenen kişilerden immün plazma aldıklarını söyleyen Altan, "Bu plazmaları hasta olan kişilerde kullanıyoruz. Bugüne kadar 281 adet immün plazma alındı. Bunlar da hastalarda kullanılmak üzere hastanelere gönderildi. Bizde Türk Kızılay olarak immün plazma bağışında bulunan bağışçılarımıza 3 tane bağış yaptıklarında bir övünç madalyası vermeyi kararlaştırdık. İki defa bağış yapanlara da berat vereceğiz.” dedi.
 
“İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli ve Trabzon immün plazma bağışında önde”
 
İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli ve Trabzon'un immün plazma bağışında önde gittiğinin altını çizen Altan, diğer illerde iyileşen bağışçıları da bağış yapmaya beklediklerini belirtti. Dr. Kürşat Reşat Demir'e teşekkür ederek madalyasını veren Altan, "Onlar bir yandan sahada can için çalışırken, bir yandan da canlarından can vererek iki şekilde hastalarımıza şifa vermek için mücadelelerini sürdürüyorlar. Allah onların eksiklerini göstermesin" diye konuştu.
 
"Mümkün olan herkesin bu bağışı yapmasını tavsiye ediyorum"
 
Madalyasını alan Demir ise, sahada hekim olarak çalışmanın yanı sıra bağış yaparak da faydalı olmanın mutluluk verici olduğunu ifade ederek, "Bu süreçte Kızılay'ın buna öncülük etmesi ayrıca sevindiriyor bizi, sizlere bundan dolayı çok teşekkür ediyorum. En başta dediğim gibi hastalığı atlattıktan sonra mutlaka plazma bağışında bulunmalarını önermiştim. Hiçbir hastaya, hastalığa zararlı olmadığını söylemiştim. Aradan 2 hafta geçti ve bu üçüncü bağışım. Gayet iyiyim, sıkıntım yok. Mümkün olan herkesin de bu bağışı yapmasını tavsiye ediyorum" şeklinde konuştu.
 
“Gayet steril, güvenilir bir ortamda bağış yapıyoruz”
 
İkinci bağışından dolayı berat hediye edilen Dr. Hasan Balıkçı da, Kızılay'a teşekkür ederek, "Sahada çalışmak görevimizin bir parçası, bu da kesinlikle aynı önemde görevimizin bir parçası. Bunu bir vefa borcu olarak görüyorum ve plazma verdiğim için mutluyum. Enfeksiyon riski var mı gibi sorular geliyor. Gayet steril bir ortamda, güvenilir bir ortamda bağış yapıyoruz. Kimseyi tehlikeye atmıyorlar burada, kesinlikle öneriyorum. İnsanlar tedavinin bir parçası olsunlar" ifadelerini kullandı.
 
“Bu mücadelenin kahramanları arasında yerinizi aldınız”
 
Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın imzasını taşıyan İmmün Plazma Bağışçısı Övünç Madalyası Beratı’nda şu sözlere yer verildi.
 
“Bütün dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgını ile milletçe verdiğimiz mücadelede, büyük bir yardımseverlik örneği göstererek ihtiyaç sahiplerinin hayatlarının kurtarılmasına destek verdiniz. Siz değerli bağışçımız, koşulsuz ve karşılıksız olarak üçüncü kez İmmün Plazma bağışlayarak bu mücadelenin kahramanları arasında yerinizi aldınız. Bu örnek davranışınızdan ötürü, sizin için hazırlanmış olan Kızılay madalyası ile birlikte bu beratı Türk Kızılay ve ihtiyaç sahipleri adına sunmaktan şeref duyarız.”
 
Günlük 750 üniteye kadar bağış alabilen Kızılay, 10 ildeki 13 noktada plazma bağışı kabullerine devam ediyor. Gerekli olması halinde ise günlük 750 ünite olan bu kapasite iki katına çıkarılabilecek.