KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
03/05/2020
Tüm Türkiye’de Kan Bağışı Seferberliği
Ramazan ayı ve koronavirüs sebebiyle kan bağışlarının kritik seviyeye düşmesi sonucu vatandaşları kan bağışında bulunmaya teşvik eden Türk Kızılay’ın çağrısına yurdun pek çok kesiminden cevap geldi. Vatandaşlar bağışta bulunabilmek için kan merkezlerine akın etmeye başladı.
 

Ülkemizin kan ihtiyacını karşılayan tek kurum olan Türk Kızılay, koronavirüs salgınının ortaya çıkması ve ardından Ramazan ayının girmesi sonucu kan bağışında yaşanan kritik düşüş üzerine harekete geçti. Günlük 5 bin ünite kan alınması gerektiğini belirten Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık bu sayının şu anda 2-3 bine düştüğünü ifade etmiş ve vatandaşları ülke genelinde 300 noktada bekleyen Kızılay ekiplerine kan vermeye davet etmişti. Kızılay’ın tüm mecralarda yaptığı kan bağışı çağrısına kayıtsız kalmayan vatandaşlar kendilerine en yakın noktada bulunan kan merkezlerine gitmeye başladı.
 
Sanatçılardan Kan Bağışına Destek

Kızılay’ın kan bağışı çağrısı tüm Türkiye’de yankı bulurken bir destek de sanat camiasından geldi. “Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç” anlayışıyla yola çıkan Kızılay’ın çağrısına ilk cevap verenler arasında Gülben Ergen de vardı. Türk Kızılay Çapa Kan Merkezi’ne giderek bağışta bulunan Ergen, “Kızılay'da kan bağışı gerçekten çok önemli, hepimiz canımızın derdiyle uğraşıyoruz evet, herkesin başka telaşları var, anlıyorum evet ama kan bağışı çok önemli, kimin ne zaman kana ihtiyacı olacak belli değil” şeklinde konuştu. Üsküdar’daki kan merkezine bağışta bulunan Hasan Kaçan ise, örnek davranışıyla büyük takdir topladı. Haluk Levent ve Cüneyt Arkın’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı kan bağışı çağrısı da vatandaşları harekete geçirdi. Ayrıca Dr. Kerem Kınık’ın çağrısı üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görevli personelin kan bağışı devam ederken İmam Hatip Okulları da tüm Türkiye’de organize olarak kan merkezlerine akın etmeye başladı.