KANBİRİMİ HABERLER
KURUMSAL HABERLER
14 / 6 / 2020
Gönüllü Kan Bağışçılarına Sonsuz Teşekkürler
1957 yılında, Ankara ve İstanbul'da eş zamanlı ilk modern Kan Merkezlerini açarak kan bankacılığı alanında hizmet vermeye başlamış olan Kızılay kan bağışçılarından aldığı güçle bugün ülkemizin kan ihtiyacını karşılamak yönünde yürüttüğü faaliyetlerine büyük bir başarıyla devam ediyor.

Ülkemizde güvenli kan temini konusunda yaşanan problemleri ortadan kaldırmayı hedefleyen Kızılay, bu kapsamda 2005 yılında “Güvenli Kan Temini Programı”nı hayata geçirmiştir. Söz konusu proje kapsamında güvenli bağışçılardan temin edilen kan, laboratuvar işlemlerinden geçirilip; bileşenlerine ayrılarak, uygun koşullarda hastanelere ulaştırılmaktadır.

Bugün 18 Bölge Kan Merkezi, 67 Kan Bağışı Merkezi ve günlük ortalama 300 noktada kan alımı faaliyetlerini sürdüren Kızılay; 2019 yılında 2.809.237 ünite kan bağışı almış hedefini %104 oranında gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza atmıştır.

TÜRKÖK kapsamında ise yüce gönüllü bağışçılarımız sayesinde 702.252 kök hücre bağışçısı kazanımı sağlanmış ve 2.026 hastaya kök hücre nakli gerçekleştirilmiştir. TÜRKÖK’le birlikte yurt dışından bağışçı bulma bağımlılığımız azalmış, daha önce 7-8 aylık sürelerde tamamlanabilen nakil işlemleri 2-3 ay gibi kısa sürelere düşürülmüştür.

Kızılay söz konusu başarılara imza atarken en büyük güç ve desteği gönüllü kan bağışçılarından almaktadır çünkü kanın, bağış dışında bir temin yöntemi bulunmamaktadır ve kaynağı yalnızca insandır.

ABO kan grubu sistemini bulan Nobel Ödüllü Karl Landsteiner’in doğum günü olup; Dünya Sağlık Örgütü tarafından gönüllü kan bağışçılarına atfedilen 14 Haziran “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü” ise bu nedenle Türk Kızılay için oldukça önemlidir. Bu özel gün, kanlarını gönüllü olarak bağışlayan yardımseverleri kutlamak ve kurtardıkları hayatlar adına kendilerine teşekkür edebilmek için önemli bir vesiledir.

Türk Kızılay Ailesi olarak, kan bağışçılarımızın günlerini kutluyor, gönüllü bağışları ile sağlıklarına kavuşturdukları ihtiyaç sahipleri adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.